Temsilcilerimizin Play Off mücadeleleri nedeniyle ertelenen maçlar, MHK’ya ilaç gibi geldi. Önceki hafta maçlarında problemli kararlar vardı, ligimizde. Üstüne MHK’nın, Beşiktaş’a vermiş olduğu hatalı cevap nedeniyle doğan kural hatası problemi de çıkınca, sıkıntılı bir 3. hafta bekleniyordu. Yaşanacak problemli maçlar TFF’nin ve Başkan Büyükekşi’nin hayli başını ağrıtacaktı. Ertelemeler imdada yetişti. Federasyonun takımlarımızı düşünerek almış olduğu erteleme kararının, bugün ve perşembe günü oynanacak Play Off mücadelelerinin sonuçlarına olumlu katkı yapacağını düşünüyorum. 4 temsilcimizi de gruplarda görmek dileğiyle bu akşam Galatasaray’ımıza, perşembe günü de Fenerbahçe’mize Beşiktaş’ımıza ve Adana Demirspor’umuza başarılar diliyorum.

PROFESYONEL DALLAS !

MHK Eğitim danışmanı Hugh Dallas’ın, hakemlerle online yaptığı toplantıdaki yorumları sıkıntı yarattı. Fenerbahçe-Gaziantepspor maçında sarı kart gördükten sonra, adeta “At beni” diye bağıran, takımıyla problem yaşadığı için kendini attırdığı iddiaları gündeme gelen Maxim’in gördüğü kırmızı kart tüm kamuoyu tarafından kabul edilmişti. Dallasın maçtan 5 gün sonra yapılan toplantıda, bu kart için “Tolere edilebilir” yorumu yaptığı iddiaları, Fenerbahçe’yi ayağa kaldırdı. Başkan Ali Koç’un, sadece TFF’ye yazdığı mektupla kalmayıp, bu yorumun hesabını sorması bekleniyor. İskoç eğitimci geçtiğimiz yılda da bazı yorumlarıyla gündeme gelmiş, bazen maçtan hemen sonra yaptığı yorumlar ile üç beş gün sonra yaptığı yorumların farklı olması dikkat çekmişti. Akıllara şu soru geliyor. Dallas’ın fikirleri bu üç beş gün içinde niye değişiyor? Ama bir gerçek var ki bu İskoç, iyi bir profesyonel !

ANKETİ AÇIKLAYIN

Uzun süreden beri uygulanan, kritik pozisyon kararlarının 80 kadar Hakem ve gözlemciye sorulduğu anketler devam ediyor. Sayın Büyükekşi, sezon başında bu anketlerin hakem kararlarının değerlendirilmesinde ve gözlemci notlarının belirlenmesinde rol oynayacağını söylemişti. Hakemler ve gözlemciler, ev ödevi yapar gibi harıl harıl pozisyon yorumluyorlar.

Sonuçların gizli tutulmasına ise akıl sır ermiyor. Hem ankete katılanların öz değerlendirmesi, hem de doğru kararın ne olduğunun kamuoyunca öğrenilmesi açısından sonuçlar mutlaka açıklanmalı. Bu konu, Sayın Büyükekşi’nin bir talimatına bakar.

YÜZDE 100 ZAM YETMEZ

Yılan hikayesine dönen, hakem ve gözlemci ücretlerine yapılacak zamlar halen çıkmadı. Federasyon yönetim kurulunda sırada bekleyen yeni ücret taslağı, onaylanmadan önce mutlaka vicdani duygularla yeniden gözden geçirilmelidir. Özellikle amatör küme müsabakalarında ödenen ücretlerin komik düzeyden kurtarılması için zam oranının YÜZDE 100’den aşağı olmaması gerekir. Hem ücretlerin durumu, hem de hakemlerin toplumdaki saygınlık düzeyinin azalması nedeniyle, gençler hakemliğe artık ilgi duymuyor. MHK, bu durumu Sayın Büyükekşi’ye ve yönetime iyi anlatabilirse, bu zam çıkar. Zam oranları, her zaman MHK’nın, federasyon nezdindeki ağırlığının göstergesi olmuştur.