İzmir Foça'da belirlenen fazla sayıda denizanası tedirgin ediyor.

Foça sahillerinde deniz yüzeyini adeta denizanaları kaplarken, vatandaşlar denize girmeye çekiniyor.

Yaklaşık 15 gündür denizde bolca görünen denizanaları, dün itibari ile çok fazla görününce vatandaşları rahatsız etti.

Çevre sakinleri, denizanalarının Foça'da bu kadar fazla olmasının sebebini kuzeyden esen rüzgarlara veya sıcak havalara bağlarken, bazı vatandaşlar ise denizanası artışının en önemli sebebinin deniz kirliliğinin yanı sıra kaçak avlanmalar olabileceğine dikkat çekti.

"BU SENE DENİZANALARINDA ARTIŞ VAR"

Doğma büyüme Foçalı olduğunu belirten Canan Limnili, şu ifadeleri aktardı;

Bu sene denizanalarında birkaç gündür artış var. Biz çocukluğumuzda bu dönemlerde pek denize girmek istemezdik, denizanaları bizi çarpardı. Sanırım bu sene kuzey rüzgarlarının da etkisi ile akıntı ile Foça'ya geldiklerini ve rüzgârlardan dolayı limandan ayrılamadıklarını düşünüyorum. Ayrıca denizlerin bu hale gelmesindeki sebeplerden birisi insanların yanlış şekilde davranmaları, kaçak avcılığın artmasıdır. Sardalya ve kılıç balıkları üreme dönemlerinde denizanalarından beslenirlermiş, maalesef kaçak avcılığın artmasından dolayı da balık popülasyonu azalmış, bu sebeple denizanalarının arttığını düşünmekteyim.

FOÇA SAHİLLERİNİ DENİZANASI KAPLADI

"Denizin üzerine denizanası çarşafı serilmiş gibiydi"

Hizmet yok, zam var! Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne tepki: Çok net bir şekilde sınıfta kalmıştır Hizmet yok, zam var! Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'ne tepki: Çok net bir şekilde sınıfta kalmıştır

Foça Balıkçı Barınağı Limanı'nda yaşayan Orhan Özçiflikçi ise, “Dün tekneden bir an baktığımda çok şaşırdım, neredeyse denizin üzerine denizanası çarşafı serilmiş gibiydi. Ben hayatımda ilk defa böyle bir şey gördüm. Suyun ısınmasından dolayı bu olayın meydana geldiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA