Türkçe Düşün
İstanbul
P.AZ BULUTLU
32°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Galeriler Gündem Libya'yı karıştıran Necla el-Menguş için dünyayı ayağa kaldıran Türkiye iddiası! Duyan şoke olacak

Libya'yı karıştıran Necla el-Menguş için dünyayı ayağa kaldıran Türkiye iddiası! Duyan şoke olacak

İsrailli bakan ile görüşmesinin ardından ülkeyi karıştıran Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş ile ilgili olay bir Türkiye iddiası ortaya atıldı.

Libya'nın Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi'nden (TM) yapılan yazılı açıklamada, Menguş'un İsrailli Bakan ile görüşmesi hakkında milletvekillerine 28 Ağustos akşamı için olağanüstü toplantı çağrısı yapıldı.
Meclisin olağanüstü toplantısının Libya'nın açığa alınan Dışişleri Bakanı Menguş'un İsrailli Bakan ile yaptığı görüşmeyle ilgili olduğu kaydedilen açıklamada, "Bu toplantı, açığa alınan Dışişleri Bakanı'nın (Menguş), Siyonist düşmanın Dışişleri Bakanı ile görüşerek Libya halkının ulusal sabitelerine karşı işlediği hukuki ve ahlaki suçu tartışmak içindir." ifadelerine yer verildi.
TM'den yapılan diğer bir açıklamaya göre, TM Başkan Yardımcısı Misbah Duma da Menguş'un söz konusu görüşmesiyle ilgili bir kınama mesajı yayımladı.
Mesajında Duma, "Açığa alınan Dışişleri Bakanı'nın (Menguş) İtalya'da gizlice Siyonist rejimin Dışişleri Bakanı ile görüşmesi büyük bir meseledir. Libya devletine ve işgal altındaki Filistin'in şehitlerine büyük bir ihanettir. Yaptığı şey, Libya yasalarına göre en ağır şekilde cezalandırılması gereken bir suç ve vatana ihanettir." ifadelerini kullandı.
İsrail Dışişleri Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklamada, "İsrail ve Libya dışişleri bakanları arasında tarihi bir toplantı" yapıldığı belirtilmişti.
Görüşmenin "tarihi" olarak nitelendirildiği açıklamada, Dışişleri Bakanı Cohen'in geçen hafta İtalya'nın başkenti Roma'da Libyalı mevkidaşı Menguş ile bir araya geldiği toplantının "iki ülke arasında işbirliği ve ilişki olanaklarının incelenmesini" amaçladığı kaydedilmişti.
Görüşmenin, iki ülke dışişleri bakanları arasında yapılan "ilk toplantı" olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Toplantıda bakanlar, iki ulus arasındaki tarihi bağları, Libya Yahudilerinin mirasını, ülkeler arasındaki işbirliği olasılığını, İsrail'in insani konularda, tarım, su yönetimi ve daha pek çok konuda verebileceği yardımı tartıştı." ifadeleri kullanılmıştı.
Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Dışişleri Bakanı Menguş'u İsrail Dışişleri Bakanı Cohen ile görüşmesi nedeniyle açığa almıştı.
Hükümet tarafından açıklanan kararnamede, "Menguş'un açığa alındığı ve hakkında soruşturma açılmasına karar verildiği" ifadeleri yer almış, Menguş’tan boşalan Dışişleri Bakanlığı görevini vekaleten Gençlik Bakanı Abdullah ez-Zeni’nin yürüteceği duyurulmuştu.
Kuzey Afrika ülkesi Libya, İsrail'i tanımıyor ve Tel Aviv ile diplomatik ilişkileri bulunmuyor. Libya pasaportunda "işgal altındaki Filistin toprakları (İsrail) dışında bütün ülkelere gidebilir" notu bulunuyor. Ayrıca İsrail ile ilişki kurmak kanunen yasak ve cezai müeyyideye tabi.
Libya'daki 1957 yılı 62 sayılı "İsrail'i Boykot Kanunu" adıyla bilinen yasanın ilk maddesinde, "Gerçek ya da tüzel kişilerin, İsrail'deki kişi veya kurumlarla, onlara bağlı çalışanlarla herhangi bir anlaşma yapması yasaktır." ifadeleri yer alıyor.
Kanunun 7. maddesinde, buna aykırı davrananların "3 yıldan az, 10 yıldan çok olmamak kaydıyla hapis cezasına çarptırılacağı" kaydediliyor.
Libya basınında ortaya atılan son iddia ise gündeme bomba gibi düştü.
İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile İtalya’da görüşmesinin ardından Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş’un açığa alınarak hakkında inceleme başlatılmasının ardından Türkiye’ye kaçtığı iddia edildi.
Libya Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş’un kaçmasına İç Güvenlik Teşkilatının yardım ettiği iddia ediliyor.
Alwasat Libya'ya göre, uçuş takipçilerine göre uçak İstanbul'a indi.
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Karaciğerinizin zehir dolu olduğunu gösteren işaret! Gün içinde bu sorunu yaşıyorsanız...

Karaciğerinizin zehir dolu olduğunu gösteren işaret! Gün içinde bu sorunu yaşıyorsanız...