14 Mayıs’ta Türkiye sandık başına gidiyor. Seçime hazırlanan Türkiye ile aynı günde seçim yapılması beklenen Gagazuya’da ise ikinci tur seçimleri yapılacaktır.

Gagauz Özerk Yeri (Gökoğuz)  Başkanı İrina Vlah'ın 4 yıllık görev süresinin sona ermesi nedeniyle Moldova Cumhuriyeti’ne bağlı Gagauz  Özerk Yeri’nde 30 Nisan tarihinde yapılan başkanlık seçimlerinin sonucu ikinci turda belli olacak. Dört yılda bir yapılan seçimlerde, 150 bin nüfusun yaşadığı bölgede 8 aday yarışa katıldı. Adaylar arasında eski Gagauz Özerk Yeri Başkanı ve bir dönem Moldova’nın Ankara Büyükelçisi olarak görev yapmış olan Dmitiri Croitor ve yine eski başkanlardan olan Mihail Formuzal da bulunuyor. İrina Vlah ise iki kez art arda  seçildiği için, seçim yasası gereği bu sefer başkanlık yarışına katılamadı.


Moldova Parlamentosundaki partilerden, ülkenin eski Cumhurbaşkanı İgor Dodon'un liderliğindeki Sosyalist Parti’nin de   desteklediği Grigoriy Uzun, Şor Partisi tarafından aday gösterilen Evgeniya Gutsul , Gagauz Özerk Yeri Meclisi "Halk Topluşu" üyeleri Viktor Petrov, Nikolay Dudoglo, Sergey Çimpoeş ve Sergey Çernev seçimin ilk turunda yarışan adaylardı.

Seçimde adaylardan hiçbiri yüzde 50'nin üzerinde oy alamadığı için seçimler sadece iki adayın yarışacağı ikinci tura kaldı. 14 Mayıs'ta yapılacak olan ikinci turda yarışanlar ise birinci turda en çok oy alan Uzun ile Gutsul olacak.


 Sosyalist Parti adayı Grigoriy Uzun ve Şor Parti adayı Evgeniya Gutsul Rusya’ya yakınlığı ile bilinen isimlerdir. Sosyalistlerin lideri Dodon Kremlin’le sıcak ilişkiler içinde olduğu sır değil. Dodon’un ikinci turda  Grigoriy Uzun’a destek vereceğini açıklamış. Hatta konuşmalarının birinde Ukrayna savaşına atıfta bulunarak ‘bizimkiler yakında, az sabır edin’ cümlesinden sonra alkış alması da dikkatlerden kaçmadı. Bunların yanı sıra oldukça varlıklı olan Uzun’un babasının Rusya’da petrol işleri yaptığı konuşulmaya başlanmıştır. Bazı yorumcular Grigoriy Uzun’un seçildiği taktirde fiziksel olarak da benzediği Ramazan Kadirov’u  aratmayacağım ifade etmektedir.

İkinci tura kalan kadın aday Evgeniya Gutsul’un ise Gagauz olmaması ve mensubu olduğu siyasi parti liderinin Moldova’da para aklamaktan hüküm giymiş olması Gagazular tarafından eleştirilere sebep olmakta. 

Batı yönlü partilerin aday çıkarmaması ve  Rusya meyilli adayların yarışından çıkan sonucun Gagazuya halkına neler getireceği sonraki dört yılda belli olacak. Ancak şimdi bilinen tek gerçek Gagazuya seçimlerini Rusya’nın  kazanmasıdır. İkinci tura kalan iki adayın da Rus yanlısı olması ve Kremlin’in her ikisine de destek vermesi buna ifadeye dayanaktır.

Tüm bunların ardından şunu ifade etmek gerekir ki; Gökoğuzlar,  Batı ve Rusya kıskacı ve çıkarları arasında olmaya değil, Gagazuları seven ve Gagauzya’yı düşünen liderlerin çıkmasına ihtiyacı vardır.