Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
29°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Gündem Bakan Güler: HÜRJET, KAAN ülkemizin hava platformlarındaki büyük atılımlarının en somut göstergeleri

Bakan Güler: HÜRJET, KAAN ülkemizin hava platformlarındaki büyük atılımlarının en somut göstergeleri

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, 'Büyük bir başarıyla hizmet veren silahlı, silahsız insansız hava araçlarımız ve mühimmatlarımızın yanı sıra temel eğitim ve hafif taarruz uçağımız HÜRKUŞ, jet eğitim uçağımız HÜRJET, genel maksat helikopterimiz GÖKBEY ile savunma sanayimizin ulaştığı üstün seviyeyi ortaya koyan beşinci nesil, ilk yerli-milli savaş uçağımız KAAN, ülkemizin hava platformlarındaki büyük atılımlarının en somut göstergeleridir.' dedi.

4 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Bakan Güler: HÜRJET, KAAN ülkemizin hava platformlarındaki büyük atılımlarının en somut göstergeleri

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Güler, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu ile Çiğli 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığında düzenlenen Pilotaj Mezuniyet Töreni'ne katıldı.

Konuşmasında mezun olan pilotları kutlayan Güler, mezuniyetlerinin kendilerine, ailelerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerine hayırlı olmasını temenni etti.

Bölgesel ve küresel ölçekte artan risk ve tehditler nedeniyle güvenlik ortamında belirsizliklerin yaşandığı kritik bir süreçten geçildiğini vurgulayan Güler, "Savunma ve güvenlik konularının her zamankinden çok daha önemli hale geldiği bu hassas dönemde Türk Silahlı Kuvvetlerimiz sahip olduğu yerli, milli ve modern silah sistemleri ve personelimizin emsalsiz kahramanlığı ile son bir asrın en kapsamlı faaliyetlerini gerçekleştirmekte, ülkemizin ve vatandaşlarımızın güvenliği için gerekli her türlü tedbiri almaktadır." diye konuştu.

Güler, bu kapsamda yurt içinde ve sınır ötesinde terörle mücadeleyi başarıyla sürdürürken sınır güvenliğini de en üst seviyede sağladıklarını belirterek, eş zamanlı olarak mavi ve gök vatandaki hak ve menfaatleri tavizsiz ve kararlılıkla koruduklarını, aynı şekilde başta Kıbrıs olmak üzere Azerbaycan, Libya, Kosova, Bosna Hersek, Katar, Somali ve daha birçok coğrafyada kardeş, dost ve müttefik ülkelere destek verdiklerini söyledi.

"ÜLKEMİZ, GELECEĞE DAHA BÜYÜK HEDEFLERLE VE EMİN ADIMLARLA YÜRÜMEKTE"

Türkiye'nin köklü tarihi, stratejik konumu, büyük ve güçlü ordusu, her alandaki imkan ve yetenekleriyle dünyada söz sahibi ülkelerden biri olduğunu ifade eden Güler, şunları kaydetti:

"Son yıllarda uluslararası arenada müzakere masalarının ve güvenlik mimarisinin vazgeçilmez bir üyesi haline gelen ülkemiz, geleceğe daha büyük hedeflerle ve emin adımlarla yürümektedir. Ülkemizin huzur ve güvenliği için kahraman ordumuzun da daima güçlü ve etkin olması bir tercih değil, zorunluluktur. Bunun için de ordumuzun yüksek teknolojiye haiz silah sistemleri ile teçhiz edilmesi kadar lider personelinin donanımlı bir şekilde yetiştirilmesi de hayati önemdedir. Bu bilinçle Harp Okullarımızdan sınıf okullarına, branş eğitimlerinden mesleki eğitimlere kadar her safhada personelimizin donanımlı olması ve niteliklerinin daha da geliştirilmesine büyük önem veriyoruz. Sizler de bu anlayışla yetiştirildiniz. Sizler gibi nitelikli personelimizin katkısıyla Hava Kuvvetlerimiz, çok daha güçlü olacaktır."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son yıllarda ortaya koyduğu stratejik vizyonla yerli ve milli savunma sanayisinde çok büyük aşamalar sağlandığını dile getiren Güler, birbirinden değerli ve kritik projeleri hayata geçiren Türk savunma sanayisinin karada ve denizde olduğu gibi hava sistem ve platformlarında da büyük atılımlar gerçekleştirdiğini anlattı.

Bakan Yaşar Güler, "Üstelik içinde bulunduğumuz dönemde meydana gelen gelişmeler, hava platformlarının ülke güvenliğinin sağlanmasında öncelikle ele alınması ve çok boyutlu geliştirilmesi gereken sistemler olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bu kapsamda şu ana kadar üretilen ve büyük bir başarıyla hizmet veren silahlı, silahsız insansız hava araçlarımız ve mühimmatlarımızın yanı sıra temel eğitim ve hafif taarruz uçağımız HÜRKUŞ, jet eğitim uçağımız HÜRJET, genel maksat helikopterimiz GÖKBEY ile savunma sanayimizin ulaştığı üstün seviyeyi ortaya koyan beşinci nesil, ilk yerli-milli savaş uçağımız KAAN, ülkemizin hava platformlarındaki büyük atılımlarının en somut göstergeleridir." dedi.

Türkiye'nin artık kendi savaş uçağını, eğitim ve jet uçaklarını, helikopterlerini üretebilen dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğunu vurgulayan Güler, kendilerine düşenin de Hava Kuvvetlerini ve orduyu en gelişmiş, en modern silah, araç ve gereçlerle donatmaya devam etmek olduğunu söyledi.

Bakan Güler, Cumhuriyetin ikinci asrına başlanılan bu tarihi süreçte ve Türkiye Yüzyılı hedefleri doğrultusunda, ülkenin hak ve menfaatlerini tavizsiz ve kararlı bir şekilde korumaya, daha büyük, daha güçlü bir Türkiye ve Türk Hava Kuvvetleri için artan bir şevk ve gayretle çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Galatasaray'da kadro revizyonu: 6 futbolcu ile yol ayrımı

Galatasaray'da kadro revizyonu: 6 futbolcu ile yol ayrımı