Türkçe Düşün
İstanbul
AÇIK
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Gündem MHP'den Kılıçdaroğlu'nu köşeye sıkıştıran ''kurultay'' göndermesi: Süre dolmuş, zamanı geriye saramayız

MHP'den Kılıçdaroğlu'nu köşeye sıkıştıran ''kurultay'' göndermesi: Süre dolmuş, zamanı geriye saramayız

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, CHP'nin kurultay sürecine dair önemli değerlendirmelerde bulundu. MHP'li Yıldız, Siyasi Partiler Kanununun 14. Maddesine dikkat çekerek, 'Büyük kongreler parti tüzüğünün gösterdiği süreler içinde toplanır. Bu süre iki yıldan az, üç yıldan fazla olamaz. Süre dolmuş, zamanı geriye saramayız.' dedi.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
MHP'den Kılıçdaroğlu'nu köşeye sıkıştıran ''kurultay'' göndermesi: Süre dolmuş, zamanı geriye saramayız

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, CHP'de bir türlü başlamayan, yerel seçimden sonra yapılması bile konuşulan CHP kurultayına dair kanunu işaret ederek çarpıcı bir tespitte bulundu. Yıldız, "Büyük kongreler parti tüzüğünün gösterdiği süreler içinde toplanır. Bu süre iki yıldan az, üç yıldan fazla olamaz. Süre dolmuş, zamanı geriye saramayız." dedi.

"AYKIRILIK GİDERİLMEZSE AYM İHTARDA BULUNUR"

Yıldız, CHP'deki kurultay sürecinin başlamamasının kanuna aykırı olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

CHP'de oluşan hal...

Genel başkanlığın görev süresinin dolması sebebiyle boşalması ve genel başkan ile onu seçecek olan büyük kongrenin seçim takvimlerinin örtüşmemesi halinde, 6. fıkra gereği merkez karar ve yönetim kurulu partiyi temsil yetkisini kendi içinde seçeceği bir üyeye tevdi edecek en geç 45 gün içinde büyük kongreye olağanüstü toplantıya çağıracaktır.

SPK 15. maddesinin son fıkrasında öngörülen 45 günlük süre içersinde, genel başkan seçimi için büyük kongresini toplamayan partiye, AYM 6 ay içinde bu aykırılığın giderilmesi için 104. madde gereğince ihtarda bulunur.

"SÜRE DOLMUŞ ZAMANI GERİ SAYAMAYIZ"

"CHP Medyasında konuşan, yazan, çizen hanımefendiler, beyefendiler; Kanunları işimize geldiği gibi yorumlayamayız." diyen Yıldız, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Siyasi Partiler Kanununun 14. Maddesi herkesin anlayacağı şekilde açıktır. Buna göre; Büyük kongreler parti tüzüğünün gösterdiği süreler içinde toplanır. Bu süre iki yıldan az, üç yıldan fazla olamaz. Süre dolmuş, zamanı geriye saramayız.

CHP'DE KURULTAY MUAMMASI

CHP seçimlerden büyük hezimet ile çıktı. Herkes Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlık'tan istifa ederek kurultaya gitmesini beklerken, Kılıçdaroğlu, 'Mücadeleye devam edeceğim' diyerek kurultayı yerel seçim sonrası yapmak istediğini söyledi.

CHP'de bayrak açan değişim grubu ise bir an önce seçimin yapılmasını ve yeni genel başkanın belli olmasını istiyor. Yerel seçimlerin mart ayında yapılacağı düşünülürse, CHP'nin Siyasi Partiler Kanununun 14. Maddesini ihlal ettiği görülüyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Siyanürlü ölümde gerçek ortaya çıktı!

Siyanürlü ölümde gerçek ortaya çıktı!