Türkçe Düşün
İstanbul
P.AZ BULUTLU
32°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Gündem Türkiye depremi dünyada manşet... 300 kilometrelik çatlak uzaydan görüntülendi!

Türkiye depremi dünyada manşet... 300 kilometrelik çatlak uzaydan görüntülendi!

Dünya tarihinin en büyük depremlerinden birisini yaşayan Türkiye için seferber olmuş durumda. Pek çok ülke Türkiye'ye yardım eli uzatırken dünya basını bölgedeki gelişmeleri anbean okurlarına aktarıyor. İşte dünyanın gözünden Türkiye'deki deprem felaketi...

3 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Türkiye depremi dünyada manşet... 300 kilometrelik çatlak uzaydan görüntülendi!

Dünyanın gözü kulağı günlerdir deprem bölgesinden gelecek haberlerde.

Yunan Ta Nea gazetesi haberinde Barselona Yerbilimleri Enstitüsü'nden sismolog Jordi Diaz'ın sözlerine yer verdi.

İSPANYOL UZMAN: YÜZYILIN FELAKETİ

Diaz, Türkiye'deki depremi "yüzyılın felaketi" olarak nitelendirdi.

Türkiye'deki depremlerin 'sığ deprem' olarak adlandırıldığını belirten İspanyol uzman depremin yüzeye yaklaştıkça etkisinin de arttığının altını çizdi.

Diaz, 'Japonya'da 2011'de gerçekleşen 9,1 şiddetindeki depreme kıyasla bu depremlerde salınan enerji miktarının 30 kat daha fazla olduğunu söyleyebiliriz' dedi.

İngiliz Independent gazetesi ise sayfasını Hatay'daki arama kurtarma çalışmalarının 90'ıncı saatinde kurtarılan 10 günlük Yağız Ulaş bebeğe ayırdı. Independent 'Hayatının neredeyse yarısını moloz altında geçiren 10 günlük bebek kurtarıldı' başlıklı haberinde Yağız'ın annesinin de enkaz altından kurtarıldığı bilgisine yer verdi.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times ise 'Depreme Öfke Büyürken Türkiye'de Müteahhitler Gözaltına Alındı' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

'TÜRKİYE'DE TARİH TEKERRÜR EDİYOR'

'Felaketin ölçeği çok büyük' diyen CNN International, haberinde Dünya Bankası'nın Türkiye direktörü olan ekonomist Ajay Chhibber'ın şu sözlerine yer verdi;

'1999'da krep gibi yassılaşmış binalar görmüştüm. Ve şimdi gördüğüm şey sadece bir tekrar'

Katar merkezli Al Jazeera olası İstanbul depremini mercek altına aldı. 'Türkiye'deki büyük depremlerin ardından İstanbullular bir sonrakinden korkuyor' başlıklı haberde şu ifadelere yer verildi;

'Uzmanlar, araştırmaların yakında Türkiye'nin en büyük şehrini güçlü bir depremin vuracağını gösterdiğini söylerken, bölge sakinleri güvenlikleriyle ilgili endişelerini dile getiriyor.'

BBC DEPREMİN 'İSİMSİZ ÇOCUKLARI'NI YAZDI

BBC muhabiri Tom Bateman, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yarattığı yıkımdan kurtarılıp Adana Şehir Hastanesi’ne getirilen çocukların bakıldığı servislerde dolaştı.

'Depremin isimlerini ellerinden aldığı çocuklar' başlıklı haberde 'Adana Şehir Hastanesi’ndeki yaralı çocuklar, ne kadar büyük bir kayıpları olduğunu anlayamayacak kadar küçükler' denildi.

BBC muhabiri Bateman, Anne ve babası hayatını kaybetmiş ya da ulaşılamayan yüzlerce kimliği belirsiz çocuk olduğunu yazdı ve 'Deprem evlerini yıktı ve şimdi de isimlerini ellerinden aldı' dedi.

300 KİLOMETRELİK ÇATLAK UYDUDAN SAPTANDI

Hindistan merkezli NDTV 300 kilometrelik çatlağa ait uydu görüntüsünü yayınladı. Haberde 'İki kırılmadan daha uzun olanı, Akdeniz'in kuzeydoğu ucundan 300 kilometre kuzeydoğuya uzanıyor' denildi.

'Bu iki çatlağın çarpıcı uzunluğu, depremlerin saldığı büyük miktardaki enerjinin kanıtıdır' diyen NDTV haberinde uydu görüntüsünü çeken COMET ekibinin başındaki Tim Wright'ın şu sözlerine yer verdi;

'Deprem ne kadar büyükse, fay da o kadar büyük olur ve daha çok kayar. Bu deprem fayı, kıtalar üzerinde kaydedilen en uzun faylardan biridir. Ayrıca, böyle iki tane olması çok sıra dışıdır.'

Yunan Proto Thema gazetesi ''Kağıt' binalara öfke! Kötü inşaat nedeniyle 100'den fazla kişi tutuklandı' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

İsveç merkezli Expressen ülkeden gönderilen arama kurtarma ekinin hayatta kalanları aramaya devam ettiğini yazdı.

Kaynak: Hürriyet

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Özel okul öncesi eğitim kurumları 13 Şubat'ta eğitim ve öğretime başlayacak

Özel okul öncesi eğitim kurumları 13 Şubat'ta eğitim ve öğretime başlayacak