Türkçe Düşün
İstanbul
AZ BULUTLU
24°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Gündem Vahit Kirişçi: Avrupa'da İHA’ları yangınla mücadelede kullanan ilk ülkeyiz

Vahit Kirişçi: Avrupa'da İHA’ları yangınla mücadelede kullanan ilk ülkeyiz

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, orman yangınları ile mücadele Avrupa’da İnsansız Hava Araçları’nı (İHA) kullanan tek ülkeni Türkiye olduğunu ifade ederek, “Artık orman yangınları ile mücadele de tamamen teknolojiyi kullanan, kara ve hava araçları konusunda da kendi envanterini kullanan nadir ülkelerden biri haline geldik" dedi.

3 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Vahit Kirişçi: Avrupa'da İHA’ları yangınla mücadelede kullanan ilk ülkeyiz

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Afyonkarahisar’da gerçekleştirdiği programı çerçevesinde ‘Tarım Sektörü Temsilcileri’ toplantısına katıldı.

Toplantıda bakanlığın Afyonkarahisar’a il birlikte yurt genelinde gerçekleştirdiği yatırımlardan bahseden Bakan Kirişçi, ardından orman yangınları ile mücadeleye değindi.

"İHA’ları yangınla mücadelede kullanan Avrupa’da ilk ülke olduğumuzu belirmek isterim"

Bakan Kirişçi, “Artık orman yangınlarıyla mücadelede tamamıyla teknolojiyi kullanıp kara araçları ve hava araçları konusunda da burada kendi envanterine kayıtlı olan araçları bu alanda kullanılabilen nadir ülkelerden biri haline geldik. Zira şu an itibariyle 22 uçağımız 9 helikopteriz böylelikle de 31 hava aracından oluşan bir filomuz var bu filomuzda mücadeleleri sürdüreceğiz. İHA’ları yangınla mücadelede kullanan Avrupa’da ilk ülke olduğumuzu belirmek isterim. Ormanları 760 kuleden 24 saat gözetlediğimizi ki bunun 181’inin akıllı kule olduğunu da belirtmek isterim” dedi.

"Tarım ve gıda ürünleri ihracatımızı 8 katına çıkartarak 30 milyar dolara ulaştırdık"

Konuşmasında daha sonra Türkiye’nin tarım ve gıda konusunda gerçekleştirdiği ithalat ve ihracat rakamlarını açıklayan Bakan Kirişçi şunları söyledi:

“Çiftçimize 2023 yarı fiyatlarıyla 830 milyar lira tarımsal destek verdiğimizi bir kez daha belirtmek isterim. Tarım ve gıda ürünleri ihracatımızı 8 katına çıkartarak 30 milyar dolara ulaştırdık. Tarım ve gıda ürünlerinde 92 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik. Elbette bu ülkede ithal ettikleri de var ama 92 milyar dolarlık fazladan bir dış ticaretten elde ettiğimiz gelirimiz var buğday, fındık, kuru üzüm, kuru kayısı, incir ve ayva ihracatında dünya da birinci sıradayız. Orman ürünleri ihracat eden 14 katına çıkartarak 515 milyon dolardan 7,1 milyar dolara eriştik.”

VİZYON PROJESİ VURGUSU

Konuşmasında daha sonra son yıllarda sıkça gündeme gelen ülkelerin gıda arzı konusuna değinen Bakan Kirişçi, bu çerçevede Türkiye’ni vizyon projeleri olduğunu belirtti.

Bakan Kirişçi, “Önümüzdeki 30 yıl içinde ülkemiz nüfusunun yüzde 25 artacağını artan nüfusunun tüketiciler, gıda sanayicileri ve tarım ürünleri ihracatları açısından kalem artışına neden olacağını, küresel iklim değişikliğinin etkileri bölgesel çalışmadan salgın hastalıktan ve doğal afetten gıda arz güvenliğini ön plana çıkaracak. Bu nedenle artık devletlerin gıda konusunda daha çok korumacı bir yürütmeye başlayacağını ülkelerin gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun dünya için tarım ikamesi olmayan ve hayati önem taşıyan bir sektör olmaya doğru hızla yürüdüğünü bizde artık tarımsal politikalarımızı bu uygulama doğrultusunda planlamamız gerektiğini vizyon projelerini ve buna ilişkin de sektöre yön vermemiz gerektiğini bir kez daha buradan duyurmak isterim” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
İstanbul'un bu semtinde sadece 14 kişi sandığa gidecek

İstanbul'un bu semtinde sadece 14 kişi sandığa gidecek