Türk hakemliği, hiçbir dönemde bu kadar ayağa düşmemişti. Hakemlere saygı ve güven diye bir şey kalmadı. MHK Başkanı’nın silik ve ezik duruşu, sadece koltuk düşü nen zihniyeti, hakemliğimizin itibarını sıfıra çekti. Sözde MHK Başkanı Sabri Çelik de, federasyonun kendisini gözden çıkardığının farkında. Mesaisi bitmiş memur, ya da dükkanı kapatmış esnaf havasında çalışıyor. Benden sonrası tufan mantığıyla atamalar yapıyorlar. Öylesine hatalı atamalar yapıyorlar ki, arkadaşları tanımasak “kasıt var, federasyonu sabote ediyorlar” deriz. İlkokul çocuğunun önüne verseniz, bu atamaları yapmaz. Anlaşılan o ki, sezon başından beri gecesini gündüzüne katıp, sürekli MHK Başkanı’nın açıklarını kapatmak için çaba sarf eden Murat Ilgaz bile yılmış. Göreve geldiği günden bu güne kadar, tüm iyi niyetiyle bir takım şeyleri düzeltmeye çalışan Mehmet Büyükekşi, Sabri Çelik’e daha ne kadar tahammül edebilir acaba?

DOĞRU İŞLER DE VAR

Sivas-Galatasaray maçından sonra MHK, daha önce kulak asmadığı uzman yardımcı hakem görevlendirme önerisini, hayata geçirdi. Artık VAR odasında ofsayt pozisyonları için bir de yardımcı hakem görevlendiriliyor. Doğru işleri alkışlamak gerek. Ama 9 maçın sadece 5 tanesinde bu uygulama yapılıyor. MHK’nın gözünde şampiyon olmayan takımların maçlarındaki ofsayt hataları önemli değil, demek ki! Bu konu Anadolu takımlarının ya da federasyon yönetiminin dikkatini çekmedi sanırım.

BİRBİRLERİNİ TANIMIYORLAR

Alt liglerde ilk yarı boyunca yaşanan adaletsiz görevlendirme sıkıntısını ortadan kaldırmak amacıyla, ikinci yarıdan itibaren 2. ve 3. liglerde de atamalar yapay zeka ile yapılmaya başlandı. Ancak atamalar yapılırken, 4 hakem de ayrı illerden olabiliyor. Birbirlerini tanımayan insanlar, havaalanında ya da otelde tanışıp maça çıkıyorlar. Hakemlikte, ekip ruhu olmadan başarılı olmak mümkün değil. Dünya Kupası’nda, Senegalli hakeme bile kendi ülkesinden yardımcı hakem verdiler. MHK başkanı ve vekili UEFA ve FIFA da gözlemcilik yapıyorlar. Hiç kendi atadıkları gibi, toplama ekibe rastladılar mı acaba?

MAZERET KOŞUSU

Bundan 2 hafta önce kondisyon testlerinde başarılı olamayan hakemlere mazeret koşusu hakkı tanınacağını bu sütunlarda yazmıştık. Hatta MHK’dan bazı isimlerin kendi yakın çevrelerindeki hakemlere bunun müjdesini verdiğini de dile getirmiştik. MHK’daki dostlarımız da “Kim böyle bir şey söylemeye cesaret edebilir” diyerek tepki göstermişti. Dün resmi tebligatlar yapıldı. 13 Şubat’ta Ankara’da mazeret koşusu var. 200 e yakın hakemin gözü aydın.