Kimse hakkını yemesin…

Bay Kemal CHP’ye genel başkan olduğu günden bugüne kadar büyük uğraşlar verdi, edindiği misyon için canla başla çalıştı.

***

Atatürk’ün partisinden Atatürkçü isimleri bir çırpıda tasfiye edip, yerlerine mezhep ve etnik fitnelerin sözcüsü isimleri doldurmak kolay iş miydi?

Bir yandan marjinal grupların hamiliği için kolları sıvarken diğer yandan kendini Cumhuriyet’in yegâne savunucusu olarak göstermek kimin harcıydı?

***

PKK’nın televizyonuna çıkıp “Anayasa’nın 2. ve 3. maddelerini değiştirelim” önerisinde bulunduktan sonra bayrak sevgisinden dem vurmak her insana nasip olabilecek bir rahatlık mıydı?

Hendek-Çukur-Kobani olaylarında azmettiriciliğiyle askerlerimizin, polislerimizin şehit olmasında parmağı olan terörist Demirtaş’ı “Cezaevinde yattığı her gün ona şeref madalyası olacaktır” sözleriyle yüceltmek ve “derhâl serbest bırakılması” gerektiği yönünde çağrılar yaptıktan sonra çıkıp vatan sevdasından bahsedebilmek olağan bir durum muydu?

***

PKK’nın Suriye uzantısı YPG’yi terör örgütü olarak görmediklerini söyledi, yetmedi YPG’nin vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşum olduğunu ifade etti, Türkiye’ye saldırmayacağını iddia ederek terör örgütüne kefil bile oldu.

Gün oldu terörün kökünü yerinde kurutacak sınır ötesi operasyonlara karşı durdu, gün oldu hazırlanan tezkereye hayır oyu vererek nerede mevzilendiğini tüm dünyaya gösterdi.

***

Mücadelesi Mazlum Kobani isimli teröristin “Bize umut veriyor” övgüsüne mazhar oldu.

Kandil’deki terör elebaşları onun partisinin etrafında birleşme çağrıları yaptı.

***

Her ne kadar kurduğu masadakiler “kazanabilir mi?” şüphesiyle tam olarak onun arkasında olmasa da, o alması gereken yerlerin desteğini arkasına çoktan almıştı.

Geçmişte kapalı kapılar ardında yaptıkları görüşmede aldıkları sözler sonrası HDP’li Mithat Sancar hem de CHP Genel Merkezi’nde Bay Kemal’e desteklerini “PKK ve Öcalan konusunda aramızda görüş ayrılığı olduğunu düşünmüyoruz” sözleriyle çok önce duyurmuştu.

***

Ve nitekim masanın adayı oldu.

Aday olduğu açıklanır açıklanmaz ilk daveti HDP’den aldı.

***

Davete icap etmese dahi yaptıkları yapacaklarının teminatı misali HDP’nin Bay Kemal’in arkasında durduğunu açıklaması gerekir.

HDP onun gibisini bu saatten sonra nereden bulacak?