Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan belliydi.” Kulüplerimiz ve yöneticileri, demeç savaşlarında kullandıkları üslup ve üstü kapalı tehdit içerikli bildirilerle sürekli ateşe odun attılar. Geçen hafta yazdığım yazıda kaleme aldığım giriş cümlemi tekrarlamak istiyorum. “Felaket tellalı olmak istemiyorum. Ama gidişatın seyri değişmedikçe, gidişata neşter atılmadıkça, çok daha sıkıntılı maçlar yaşayacağımız aşikar. Umarım sonucunda üzüleceğimiz olayları yaşamayız.” Pazar akşamını bence yine de ucuz atlattık. Trabzon Valisi ve emniyetinin olaylardan sonraki aldığı sıkı tedbirler, Trabzonspor Başkanı ve yönetiminin olaylara bakış ve yaklaşımı çok daha büyük üzüntüleri yaşamamızı engellemiştir. Olaylar olduktan sonra her kesim sağduyulu yaklaşım göstermeye çalıştı. İyi de daha önceleri neredeydiniz beyler? 

ESAS SUÇ TFF’DE 
Pazar akşamı herkes üzgündü, Ama pazartesi açıklamalarına bakıyorum da her şey yine “Eski tas, eski hamam” oluvermiş. Üstü kapalı mesajlardan, tarafların daha az ceza ile hatta cezasız nasıl atlatırız telaşına düştüğü anlaşılıyor. Bakalım federasyon cezalarda kimlere mavi boncuk dağıtacak. Şunu atlamayalım. Olayların esas kusurlusu, futbolumuzu yönetemeyerek bugünleri bize yaşatan federasyon yönetimidir. Federasyon tabii ki, kulüplerimizin federasyonudur. Kulüplerin ve futbolun ali menfaatleri doğrultusunda adaletli icraatlar yapmalıdır. Ama icraatları ile her kulübe eşit yakınlıkta ve uzaklıkta olmalıdır. Bir gün A kulübünün, ertesi gün B kulübünün, bir ertesi günde C kulübünün dediğini yaparsanız işte futbolumuzu böyle “Arap saçına” döndürürsünüz. 

HERKES HATALI
Bu süreçte; Medya, taraftarlar, futbolcular, hakemler, teknik adamlar, yöneticiler, başkanlar ve TFF gibi futbol paydaşlarının hepsinin kusuru vardır. Kağıt üzerindeki, iş bilmez Merkez Hakem Kurulu da yaşadığı travmayı atlatamayan, formda olmayan Halil Umut Meler’i uyarmamıza rağmen bu maça atayarak, kibriti çakmıştır. Gidişata neşter atmanın zamanı da geçmek üzere. Vakit kaybetmeden futbolumuzu yönetebilecek liyakatli yöneticileri iş başına getirmek elzemdir.