İsrail terörü, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana Filistin’de 35 bin cana kıydı, çocuk, kadın, yaşlı fark etmeden masum bir halkın üzerine ölüm yağdırdı.

Okulları, hastaneleri, ambulansları, sivil yerleşim yerlerini, camileri, kiliseleri, fırınları, su şebekelerini, elektrik santrallerini, yolları, köprüleri ve mezarlıkları bombaladı.

Siyonist vandallığı insana dair ne varsa yok etmek arzusunda olduğunu gözler önüne serdi.

***

Peki sözde medeni dünya bu soykırıma karşı ne yaptı?

Dünya devletleri arasında bu soykırımı görmezden gelenlerin ve teröre karşı sessiz kalanların varlığı kadar ateşkesin sağlanması, çatışmaların sona erdirilmesi ve insani yardımların Gazze’ye kesintisiz bir şekilde ulaşması için mücadele edenler de vardı.

Verilen mücadelenin istenilen sonuca ulaşmaması nedeniyle uluslararası hukukun müsvedde bir kâğıttan ibaret olduğu anlaşılmasına rağmen, Türkiye’nin başını çektiği ülkeler daha fazla kanın akmaması için üzerine düşeni yapmaya devam etti.

***

Tüm dünyada yoğunlaşan protesto gösterileri ve hatta İsrail halkı arasındaki itilaflar küresel vicdanın ayağa kalkacağına işaret ediyordu, nitekim öyle de oldu.

Yakın bir zaman önce Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda oylanan Filistin tasarısı 143 ülkenin kabul, 25 ülkenin çekimser ve 9 ülkenin ret oyuyla onaylandı.

Bu onay küresel vicdanın ayağa kalktığını işaret etmesinin yanı sıra uluslararası toplumun ezici bir üstünlükle Filistin’in yanında olduğunu gösterdi.

***

Ama gelin görün ki, bu durum Filistin’de akan kanın durması için yeterli olmayabilir.

Çünkü Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan kararlar, aralarında ABD, Çin, Fransa, Rusya ve İngiltere’nin bulunduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi beş üyesinin biri tarafından veto edilince hayata geçirilemiyor.

Başka bir deyişle, akan kanın durması adına 143 üyenin verdiği evet kararı 5 daimi üyeden birinin vetosuyla heder olabiliyor.

*** 

Ne yaman çelişki değil mi?

Dün dünyada barışın ve güvenliğin tesisi amacıyla kurulan kurumun bizzat kendisi bugün dünyayı ateşe verecek yangına odun taşıyabiliyor.

Peki bu çelişkinin ortadan kaldırılması için ne bekleniyor?

***

ABD, Çin, Fransa, Rusya ve İngiltere’den hangisi onaylanan Filistin tasarısına veto yetkisini kullanırsa işte o soykırıma bahane arayandır.

Çoluk-çocuk, kadın-yaşlı demeden 35 bin insanın katledildiği cinayetin ortağıdır.

Birleşmiş Milletler isimli kurum ise tarihte işlevsiz milletler olarak anılmamak adına karar alma mekanizmalarını baştan aşağıya revize etmeye muhtaçtır.