Hafta sonu oynanan derbi, hakem yönetimi açısından MHK ve TFF’yi yıpratmadı. Ancak önceki günAdana Demirspor Başkanı Murat Sancak’ın yapmış olduğu açıklamalar, yenilir yutulur cinsten değildi. Aslında kesinlikle haklı olduğu bir konu var başkanın. Geçen seneki Adana Demirspor-Beşiktaş maçından sonra bu seneki Beşiktaş-Adana Demirspor maçına Ali Şansalan’ın atanması,‘Körün gözüne parmak sokmak” gibi bir şey. Eğer MHK, bu atamaya algoritma diyorsa, o zaman bualgoritma “Ali Şansalan’ı niye Fenerbahçe maçlarına atamıyor?” diye sorarlar adama.

ÜRKÜTÜCÜ İDDİALAR

Sayın Sancak, futbolumuzun renkli simalarından ama kızdığı zaman dilinin freni olmuyor. Ortaya attığı iddialar ise ürkütücü. Daha ligin ilk yarısı bitmeden, Sayın Sancak diyor ki “1. 2. 3. belli,kimse boşa transfer yapmasın.” Bildiğimiz kadarıyla boş konuşan bir insan değil Adana Demirspor Başkanı. Demeçlerinden dolayı belki de PFDK ’ya sevk edilecektir. Ama Sayın Büyükekşi'nin buiddialar konusunda derin bir araştırma yapıp, gerekirse Murat Sancak’la görüşmesi ve bu iddialaraaçıklık getirilmesi gerekir.

HÜLLE İLE KLASMAN

Geçtiğimiz cuma gece yarısı saat 01.00 sularında hakem ve gözlemci klasmanları açıklandı, TFFsitesinde. Bunun 5 saat öncesinde de terfi kurslarına çağrılan isimler açıklandı. Arada takvim günü farkı var ama geçen süre sadece 5 saat. “5 saat içinde kurslar mı yapıldı?” diyeceksiniz. Hayır.

Sitede kursların en sonuncusunun 29 Aralık’ta bittiği yazıyor zaten. Ama bizim az konuşup, detayları çok düşünen MHK Başkanı, önemli bir hata yaparak kursa davet edilenleri ilan etmeyi unutmuş.

Allah’tan ki, haksızlık olmasın, hukuksal yönden sıkıntı olmasın diye klasmanları ince eleyip sık dokuyan federasyon yönetimi işin farkına varmış. Kurs bittikten 7 gün sonra, kursa katılanların isimleri TFF sitesinde alelacele ilan edildi. Talimattaki “Terfi kurslarına çağırılan klasman hakem ve gözlemcilerinin yer aldığı aday listelerine itirazlar, listelerin www.tff.org adresinde yayınlanmasını izleyen beş (5) gün içinde MHK’ya iletilmek üzere yazılı olarak Hakem İşleri Koordinatörlüğü’ne yapılır. MHK bu itirazları karara bağlar” maddesi atlanmıştı. TFF’nin son dakika müdahalesi ile problem çözülmeye çalışıldı ama yine de hukuksal bir sıkıntının mevcudiyeti tartışılır bence.

MHK’DAN MÜJDE

İçinde bulunduğumuz hafta boyunca ülkemizin dört bir yanında bölgesel seminerler yapılıyor.

Hakem ve gözlemciler eğitim alıyor, kondisyon testine giriyor. Enteresandır ki, terfi kurslarındakitestte başarılı olup terfi eden bazı isimler bölgesel testlerde koşamıyorlar. Bir hafta içerisindeki bu düşüş şaşırtıcı geliyor. Riva’daki testler mi gevşek tutuldu yoksa? Koşamayan kardeşlerimizin gözüaydın. MHK başkanı ve bazı üyelerin kendilerine yakın olup, koşamayan hakemlere “Merak etmeyin20-25 gün sonra tekrar koşacaksınız, ondan sonra da maçınızı alırsınız” müjdesini verdikleri dalga dalga yayılıyor.