Kurban kesilince namaz nasıl kılınır? Kurban şükür namazı kaç rekattir?

İslam aleminin bir yıldır beklediği Kurban Bayramı bugün idrak ediliyor. Bu özel günde kurbanını kesip Allah'a yakın olmaya çalışan milyonlaca insan ibadetini yerine  getirdikten sonra kılınacak Kurban namazının detaylarını öğrenmek istiyor. Peki, Kurban kesilince namaz nasıl kılınır, kaç rekattir.

Google Haberlere Abone ol
Kurban kesilince namaz nasıl kılınır? Kurban şükür namazı kaç rekattir?
20.07.2021 09:29

Müslümanların iki kutsal bayramından biri olan Kurban bayramında kılınan namazlar sonra kurbanlar kesilmeye başladı. Kesilen kurbanların ardından pekçok kişi kurban kestiği için şükür namazı kılıyor. Müslümanlar, kurban kesildikten sonra kılınan namazın nasıl kılındığı ve kurban şükür namazı kaç rekattir? diye merak ediyor.

KURBAN KESİLDİKTEN SONRA NAMAZ NASIL KILINIR?

Kurban Bayramı, tüm Müslümanlar için çok önemli bir yere sahiptir. Kurban Bayramı boyunca belirli bazı hayvanlar kesilerek etleri yardıma muhtaç kişilere dağıtılır. Kurban ibadeti yapılırken de dikkat edilmesi gereke pek çok detay bulunmaktadır. Kurban ibadetinin ardından namaz kılınıp kılınmayacağı da en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Kurban ibadeti gerçekleştikten sonra kurban namazı diye bir namaz bulunmamaktadır.Kurban kesen kişinin de minnetini ifade etmek için kıldığı şükür namazı bulunur. Kurban kesen kişi Allah'ın verdiği nimetlere şükretmek için iki rekat nafile namazı kılabilir. Şükür namazı iki rekat olarak kılınmaktadır. Namaz eda edilirken secde sırasında Allah'a da şükredilir. Namaz sırasında da bol bol dua edilir. Şükür namazı Allah tarafından verilen nimetlere şükretmek için kılınır. Şükür namazının da belli başlı kuralları bulunur.
Kurban Sonrası Şükür Namazının Farzları Nelerdir?

Kurban kesen kişi Allah'a verdiği nimetlerden dolayı şükretmek için şükür namazı kılar. Şükür namazı abdest alındıktan sonra 2 ve ya daha fazla rekat olarak kılınır. Şükür namazının belirli şartları ve koşulları bulunur.

Şükür namazı istenilen vakitte kılınabilir. Şükür namazı kılacak kişi abdest aldıktan sonra kalben niyetini yapar. İlk olarak Subhaneke okunur ve besmele çekilir. Daha sonra Fatiha okunur. Ayrıca Kuranı Kerimden en az üç ayet olacak gibi bir sure de okunur. Daha sonra rukuya gidilir ve Rabbiyel Azim de 3 defa okunur. Şükür namazı ve ya şükür secdesi sünnettir. O nedenle şükür namazının farzı yoktur.

Yorumlar