Güvenilir insanı tanımlamak için çeşitli kelimeler kullanılır.

“Dürüst” sıfatı bunlardan biridir.

Yalan söylemeyen, sadakatli, samimi, saygılı, sır tutan, yardımsever, açık sözlü, sözünde duran gibi ifadeler de güvenilir olmayı açıklar.

***

Güvenilir insanlar dedikodu yapmaz, başkalarının sırlarını paylaşmazlar.

Girdikleri ortamlara göre farklı farklı maskeler takmaz, insanları etkilemek için nefret ettiklerine karşı seviyormuş gibi davranmazlar.

Yalnızca çıkarlarını önceleyen ilişkiler kurmaz, çıkarları uğruna prensiplerinden vazgeçmezler.

Açık sözlülükleriyle dikkat çeker, her şeyi bildiklerini düşünmezler.

Haliyle güven konusunda sorun yaşamaz, yaşatmazlar.

***

Güvenilir insanların bir araya gelerek var ettiği kuruluşlar da insanoğluna özgü bu hususlardan etkilenir ve çeşitli sıfatlarla anılırlar.

Örneğin siyasi partiler…

Özü sözü bir insanların siyaset yaptığı partiler topluma güven duygusu aşılar. 

Aslına bakarsanız siyasi partiler için güvenilir olmanın yegâne formülü sadece tutabileceği sözleri vermekten ibarettir.

Tutamayacağı sözleri veren siyasi partilerin düşeceği yer kuşku çukurundan başka bir yer değildir.

***

Günümüzün kuşku çukurunda debelenen partisi İP’tir.

Yerel seçimlere ittifak çatısı altında mı yoksa tek başlarına mı gireceklerine dair birbiriyle çelişen açıklamalar onları bu çukura düşürmüştür. 

Geçtiğimiz günlerde kendi başlarına yerel seçime girme kararlarında yeni bir adım atıp, “81 ilde kendi adaylarını çıkaracaklarını” açıklasalar da kuşku dolu bakışlar üzerlerinden uzaklaşmamıştır.

***

Bu dediklerimde haksızsam…

Buyurun herkesin aklındaki “Kılıçdaroğlu CHP’li adayları desteklemeleri için Akşener’e ne sunabilir” sorusunu çürütecek bir argüman ortaya koyarak İP’in seçimlere tek başına gireceğine kefil olun…

Birbiriyle çelişen onca açıklama sonrasındaki çelişkiler yumağı göz ardı edilse bile 2 gün sonra CHP ile pazarlıklara başlanamayacağına kim söz verebilir?

***

Kuşku çukuru herkesin düşebileceği bir yerdir.

Bu çukura bir kere düşenin üzerinden kuşku dolu bakışların eksilmesi mümkün müdür?

Masadan kalkış ve sonra kuzu kuzu masaya geri dönüş hafızalardan silinmediği müddetçe İP’in kuşku çukurundan güven düzlüğüne çıkması imkansızdır.