Lina ismi özellikle Yunanca ve Arapça da ki anlamları ile dikkat çekiyor. Arapça ve Yunanca dillerinde de kullanılan Lina ismi, ilk olarak Yunanca anlamı olan “Zeytin dallarından yapılmış taç” anlamı ile dikkat çekiyor. Eski Yunan olimpiyatlarında ikonikleşmiş olarak karşımıza çıkan zeytin ağcından yapılmış Taç, günümüzde Lina isminin anlamı olarak bilinmekte.

Arapça için Lina isminin anlamı iyi hurma ağacı, hurma fidanı şeklinde karşımıza çıkıyor. Unisex yani hem kızlar hem de erkekler için kullanılabilecek olan isim, köken ve popülerlik açısından da oldukça dikkat çekici.

Lina İsminin Kökeni ve Popülerliği

Haşr süresinin 5. Ayetinde karşımıza çıkan Lina isminin kökeni ve popülerliği nedir? Lina ismi, her ne kadar çevrede çok  duyulan isimlerden olmasa da Türkiye’de ortalama olarak 10 Bin kişi tarafından Lina ismi kullanılmakta.
Kız çocuklarına ve Erkek çocuklarına konulabilecek isimler arasında yer alan Lina, kökeni ve anlamı ile de en çok tercih edilenler arasında bulunabiliyor. Her iki cinsiyet için de kullanım imkanı sunan isim, köken olarak Arapça olarak gözüküyor.
Arapça kökenli Lina, farklı dillerdeki anlamları ile de çocuklara konulmakta. Özellikle Arapça da ki “Yumuşak hurma ağacı” anlamı ile kişilerin daha naif ve ılımlı olacağına inanılarak tercih edilmekte.

Lina

Lina İsminin Anlamı

Lina isminin anlamı dillere göre farklılık gösterebilmekte. En popüler anlamlara bakacak olursak. İsmin Yunanca anlamı karşımıza çıkıyor. Yunan dilinde Lina adı;

Olimpiyatlarda, birinci olan kişilere verilen, "Zeytin dalından yapılmış taç" manasına gelmekte. Zeytin dalının barışı simgelemesi ve taç şeklinde olmasının da başarı, güç anlamlarını taşıyor olması nedeni ile Lina adını başarı ve güç olarak da nitelendirebiliriz.

Lina isminin Arapça da ki anlamı da bir o kadar dikkat çekmekte:
Yumuşak hurma ağacı, yumuşak hurma fidanı anlamları ile karşımıza çıkan Lina. Arapça da ki Haşr süresinin 5. Ayetinde de karşımıza çıkmakta. Kuranda geçen meale göre de ilk anlamını taşıyan isim; İyi hurma, yumuşak hurma ağacı manasını taşır.
Erkek ve Kız çocuklarına fark etmeksizin konulabilecek olan bu isimin, dini açıdan çocuklara verilmesinde bilinen bir engel yoktur. 

Lina İsmi ve Karakteristik Özellikler

Lina ismi ve karakteristik özellikleri nelerdir? Lina isminin anlamı kadar karakteristik özellikleri de bir o kadar güzeldir. İsimlerin kişisel gelişim ve karakter oluşumundaki etkisi bilinenler ve inanılanlar arasında yer alıyor.

İsim sahibine maceraperest duygular yükleyeceği farz edilen  Lina adını taşıyan insanların, akıllı ve yetenekli olacakları düşünülüyor. Bu isme sahip olan kişilerin EQ yani, duygusal zeka konusunda da gelişmiş olacakları, duygusallığa daha yatkın olmaları da kişilik yansımalarında dikkat çekenler arasında.

Denemekten vaz geçmemeleri, sürekli olarak bir alternatif yol düşünmeleri ve koydukları hedefe gitmek için asla pes etmeyecek özellikleri ile dikkat çeken Lina isimli kişiler, duygusal zekalarının yüksek olması ve duygusal anlamda daha kolay manipüle edilebilir olmaları nedeni ile sürekli olarak duygusal boşluğa yatkın olabilirler.
Lina isminin anlamına göre de şekillenen karakteristik özellikler “Yumuşak hurma ağacı” anlamı ile karakteristik özelliklerinin örtüşmesi ile de dikkat çekmekte.

Lina İsminde Türkiye'de Kaç Kişi Var?

Lina ismi her ne kadar en çok tercih edilenler arasında yer alsa da Türkiye genelinde bakacak olursak nadir isimlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. İl dağılımına göre bakılacak olursa Lina ismi:
•    İstanbul’da Lina İsmine Sahip: 2.480 Kişi,
•    Ankara’da Lina İsmine Sahip: 740 Kişi,
•    İzmir’de Lina İsmine Sahip: 510 Kişi,
•    Antalya’da Lina İsmine Sahip: 210 Kişi,
•    Adana’da Lina İsmine Sahip: 140 Kişi.
Bulunuyor. Lina ismi Türkiye’de ortalama olarak 10 Bin kişi civarında kullanıyor. Her il ve ilçede olmasa da genellikle daha kalabalık şehirlerde Lina ismine rastlamak oldukça olası.
 

Kaynak: Haber Merkezi