KADİR YILDIZ / TÜRKGÜN

RAYLI SİSTEM GELİYOR

Belediye başkanı olduğu süre içinde 1060 büyük projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Cengiz Ergün, yeni dönemde de Modern Spor adası gibi büyük projelerinin müjdesini verdi. Bir çok projesinin yanı sıra şehir trafiğini rahatlatmak ve şehir içi ulaşım süresini kısaltmak için raylı sistem kuracaklarını ve güzergah projelerinin de hazır olduğunu belirtti.

BAŞKAN ERGÜN’DEN MANİSA’YA GÜÇLÜ VİZYON

Artan nüfusla birlikte yeni ihtiyaçların oluştuğu en büyük sahalardan biri olan konut ihtiyacı ve trafik yoğunluğu yerel yönetimlerden tarafından çözülmeyi bekleyen başlıklar arasında yer alıyor. Cumhur İttifakı Manisa büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de önümüzde süreçte gerçekleştireceği projeleri gazetemiz ile paylaştı. Konut üretimi ve raylı sistem başta olmak üzere birçok projenin müjdesini verdi.

Whatsapp Image 2024 03 09 At 13.23.01

15 BİN KONUT ÜRETECEĞİZ

-Hem salgın sürecinin hem de 6 Şubat depreminin etkileriyle konut ihtiyacı arttı. Bu ihtiyaca cevap verecek projeleriniz hazır mı?

Şehrimizin konut ihtiyacına çözüm olması amacıyla Büyükşehir Belediyesi olarak sosyal konut üretimi yapıp, bu alanda da öncülük etmeyi amaçladık. İşte bu düşünceyle Manisa’mızda toplu konut hamlemizi Spilkent projemizle hayırlısıyla başlatıyoruz. Şehzadeler ilçemiz sınırları içindeki Spilkent projemizle Manisa’mızda 15 bin konutluk yaşam alanı oluşturacağız. Spilkent Toplu Konut alanının 1442 konutu kapsayan ilk bölümünün proje ve yapım ihalesinin İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından tamamlandı. Defne ve Ardıç etaplarımızın temel atma tarihini 14 Mart olarak belirledik. Hemşerilerimizi aileleriyle huzur içinde yaşayabilecekleri konutlara kavuşturmak için tüm imkanlarımızla çalışmaya devam edeceğiz.

RAYLI SİSTEM GETİRİYORUZ

-Ulaşım sorunu yerel yönetimlerin öncelik verdiği konular arasında.  Alternatif ulaşım araçlarıyla ilgili hangi projeleriniz var?

Şehir içi ulaşımını rahatlatmak için önemli projelerimizden biri de Raylı Sistem Projesidir. Bu yatırımla, ulaşımda yeni bir projemizi daha hemşerilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz. Ankara-İzmir hızlı tren hattının tamamlanmasına müteakip projenin şehrimize kazandırılması konusunda çalışmalara başlanacak.

-Güzergahı projelendirildi mi?

Raylı Sistem, şehir hastanesinin yanında inşa edeceğimiz Spilkent Toplu Konutlarından başlayacak, OSB’ye kadar devam edecek. Sonrasında Menemen-İZBAN hattına bağlanarak, İzmir ve Manisa arasında tren yolu ile de ulaşım sağlanabilecek.

Whatsapp Image 2024 03 09 At 13.22.51

100. YIL PARKI VE MİLLET BAHÇESİ

-Yeni dönemde sosyal konut ve raylı sistem dışında benim mega projem dediğiniz başka hangi projeleriniz var?

2009-2024 Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemimde 1060 büyük projeyi hayata geçirdik. Önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığımız devasa projelerden bir tanesi de 100. Yıl parkı ve Millet bahçesi. 850 bin metrekarelik alanda hayata geçirilecek proje ile vatandaşların aileleri, çocukları ve sevdikleri ile birlikte aynı anda birçok etkinliği bir arada yapabilecekleri yeni bir yaşam alanını daha Manisa’ya kazandıracağız.

-İçinde sadece yeşil alan mı olacak?

İçerisinde Çocuk Oyun Alanları, Gölet, Koşu Pisti, Mini Golf Alanı, Macera Parkı gibi birçok etkinlik alanları bulunacak.

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ

-İnsan şehirle birlikte yaşıyor. Yani insanın o şehrin kültürel ve sosyal faaliyetleriyle nefes alıyor. Manisalılar için projelendirdiğiniz bu anlam da neler var?

Bu doğrultuda planladığımız Atatürk Kültür Merkezi Projemiz var. İçinde 1000 kişilik Çok Amaçlı Salon, 500 kişilik Tiyatro ve Konferans Salonu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu, 500 metrekare alanda ‘Kadın Emeği Destekleme Merkezi’, Konser ve Etkinlik Alanları, Atölye ve Derslikler, Atatürk Kütüphanesi, Sosyal Alanlar, 800 Tezgahlık Kapalı Modern Pazaryeri ve 1000 Araçlık Kapalı Otopark Alanı yer alacak. Hayata geçtiğinde Manisalı hemşerilerimizin ihtiyacını fazlasıyla karşılayabilecek bir proje olacak.

SPOR ADASI KURACAĞIZ

-Sporla aranız nasıl? Sporculara nasıl destek olmayı planlıyorsunuz?

Yeni dönem için planladığımız ‘Spor Adası’ projesi ile Manisa’yı spordaki cazibe merkezlerinden birisi haline getireceğiz. Manisa’da daha çok gencin spora yönelmesini sağlayacak ve bugüne kadar yaptıklarımızın üzerine 10 bin kişilik stadyum, amatör branşlar için sahalar ve sosyal yaşam alanlarını kentimize kazandıracağız. Bugüne kadar spor ve sporcunun her zaman yanında olduk. Bu duruşumuz bundan sonra da katlanarak devam edecek.

Kaynak: Haber Merkezi