Son iki maçına kaybeden Gaziantep FK, oyun planı için çok önemli Furkan ve Gradel’den yoksun çıktığı maçta alışkanlığının aksine maça dörtlü savunma ile başladı. Geldiği andan itibaren üçlü savunma ile sonuç alan Rumen teknik direktör Marius Sumudica, biraz da Trabzonspor’un kulesi Onuachu’yu da hesaplayarak savunmanın göbeğini kalabalıklaştırmak istemişti.

Geldikten sonra ilk yenilgisini geçen hafta evinde Kayserispor’a karşı alan Trabzonspor Teknik direktörü Abdullah Avcı da taktik bir değişiklik yaparak maça başladı. Deneyimli teknik adamın kazanma hamlesi forvetten çok, savunmada yaptığı Baniya-Mendy değişikliğiydi. Savunma önü kesiciliğini Berat’a bırakan Avcı, Mendy’nin savunmadan doğru paslarla oyunu yönlendirmesini istemişti. Bu hamle savunma bölgesindeki top kayıplarını, pas hatalarını en aza indirdi.

Hücuma özellikle kanatlara, daha da özellikle Visca’ya atılan doğru paslar, Boşnak futbolcunun doğru yükseklikteki ortalarla 2.01’lik Onuachu’yu buluşturması Karadeniz ekibine pozisyon zenginliği yaşattı. Nijeryalı forvet Nita’yı geçemese de varlığı ile takımı önde tuttu. İkinci yarının başında yine onun yarattığı pozisyonun Trezeguet ile gole dönüşmesi üç puanın yolunu açtı. Bakasetas’ın ceza alanı dışından kendi gerçeğini bir kez daha sergilemesi bordo mavililerin elini rahatlattı. Ve Trabzonspor, teknik adamların maç öncesi planlarından yararlanan taraf olarak üç puanı hanesine yazdırdı.