Emekli ve memur zammı Ocak ayında yeniden belirlenerek milyonların alım gücü artacak. Emekliye ara zam düzenlemesi için bütçe çalışmaları sürerken, Merkez Bankası'nın ekonomistlerle gerçekleştirdiği yeni enflasyon beklenti anketi sonuçları belli oldu. Emekli maaşı ve memur maaşları ne kadar artacak?

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI YENİ ZAM TABLOSU BELLİ OLDU

Emekli ve memur zammı için merak edilen Merkez Bankası'nın Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları belli oldu. 6 milyonu aşkın memur ve emeklisini ilgilendiren Toplu sözleşme zammı da geçtiğimiz ay sonuçlanmıştı. Emekli maaşı, memur maaşları ile sosyal yardım ödemeleri için yeni tablosu netleşti.

EMEKLİ MAAŞI DÜZENLEMESİ İÇİN GERİ SAYIM

Emekli maaşı zammı düzenlemesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da teknik olarak çalışmayı yürütüyor. Taslak çalışmanın netleşmesi sonrası düzenleme kamuoyu ile paylaşılacak.

Bakan Mehmet Şimşek'in açıklamaları dikkate alındığında 'En düşük emekli maaşı' için bütçe çalışmaları gerçekleşiyor. Burada düzenlemenin Ekim veya Kasım ayında ortaya koyulması bekleniyor.

EMEKLİYE CUMHURİYET BAYRAMI İKRAMİYESİ MASADA

Öte yandan tüm emekliler için Cumhuriyetin 100. yılına özel bir defaya mahsus olmak üzere emekli ikramiyesi ödemesi masada bulunuyor. Türkiye'de yaklaşık 15,5 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi, 2,7 milyon da memur emeklisi bulunuyor.

Yaklaşık 18 milyon kişiye bir ödemenin söz konusu olması ve mali disiplini bozmadan bütçe çalışmalarının gerçekleşmesinin istenmesi nedeniyle Bakanlık ince eleyip sık dokuyor. Örneğin burada 5.000 TL'lik bir ödeme söz konusu olursa 90 milyar TL'lik bir maliyet söz konusu oluyor.

MERKEZ BANKASI YENİ ENFLASYON BEKLENTİ SONUÇLARINI AÇIKLADI

Merkez Bankası Eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlandı. Buna göre 2023 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 67,22 olarak revize edildi. TCMB'nin enflasyon beklenti anketi sonuçlarına göre Tüketici Fiyat Endeksi 1.886,99 seviyesine yükselecek.

6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 39,61 OLDU

Bu rakamlara göre 6 aylık enflasyon oranının da yüzde 39,61 düzeyine yükselmesi bekleniyor. 2023 yılı yeni enflasyon beklentisine göre emekli ve memurun zam tablosu belli oldu.

OCAK AYINDA TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI YÜZDE 15

6 milyonu aşkın memur ve memur emeklisinin merakla beklediği toplu sözleşme görüşmeleri tamamlandı. Memurlar 11 iş kolunda birçok sosyal hak elde ederken, toplu sözleşme zammı da 2024 yılının ilk yarısı için yüzde 15 ikinci yarısı için yüzde 10, 2025 yılının ilk yarısı için yüzde 6, ikinci yarısı için yüzde 5 oldu.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI NASIL HESAPLANIYOR?

SSK, Bağ-Kur emekli zammı her yıl Ocak ve Temmuz döneminde olmak üzere 2 kez belirleniyor. Emekliler burada refah payı hariç 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alıyor. Son dönemde Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla refah payı uygulaması da yapılıyor ve bu rakama ilave ediliyor.

MEMURLAR, TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI VE ENFLASYON FARKI ALIYOR

Memur ve memur emeklileri de her yıl 2 kez zam alıyor. Burada bir önceki dönemin toplu sözleşme zammının üzerindeki enflasyon farkı ve yeni toplu sözleşme zammı ile yeni maaşlar hesaplara yatıyor.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI TABLOSU

Yüzde 67,22'lik 2023 yılı yeni enflasyon beklentisi ve yüzde 15'lik toplu sözleşme zammı ile emekli maaşı ve memur maaşları zam tablosu belli oldu:

2023 yılı enflasyon beklentisi: Yüzde 67,22

6 aylık enflasyon beklentisi: Yüzde 39,61

Refah payı hariç SSK, Bağ-Kur emekli zammı: Yüzde 39,61

Temmuz 2023 toplu sözleşme zammı: Yüzde 6

Ocak 2024 toplu sözleşme zammı: Yüzde 15

Memur enflasyon farkı: Yüzde 31,71

Ünlü ekonomistten Türkiye açıklaması: Heyecan verici bir yıl olabilir Ünlü ekonomistten Türkiye açıklaması: Heyecan verici bir yıl olabilir

Memur zammı: Yüzde 51,46

MEMUR ZAMMI, EMEKLİLER İÇİN REFERANS OLACAK

Toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı ile yüzde 50'yi aşması beklenen memur zammı, Ocak ayında emekli zammı belirlenirken referans olması bekleniyor.

Kaynak: Sabah