6’lı masanın bir adayı yok.

Adayı olmadığı gibi, talip olduğu iktidara gelmesi durumunda neler yapacağına dair bir programı da yok.

Onlar hakkında bildiğimiz tek şey Parlamenter Sistem’e geri dönüş istekleri…

***

Parlamenter Sistem’e geri dönüş hakkında da…

Bu geçmişe yolculuğu ne hangi sürede yapacaklarını biliyoruz…

Ne de ülkeyi ne kadar geriye götürmeyi hedeflediklerini biliyoruz...

***

Hâl böyle olunca bilinmezlik sarmalı içinde iz arayan herkes, “iktidar dünyanın en güzel icraatını da yapsa karşısında dururuz” diyen bu aklın seçimleri kazanması durumunda nelerin olabileceği hakkında tahmin yürütmeye çalışıyor.

Onlar ne yapacaklarını açıklamasalar da insanlar çeşitli sorular sorarak 6’lı masanın yönetimi altında nasıl bir geleceği bizlerin beklediği hakkında bilgi sahibi olmayı umuyor.

6’lı masanın ayan beyan olan bilinmezlik sarmalı içindeki debelenişini gölgelemek isteyen tatlı su kurnazları ise sosyal medyanın dehlizlerinden bazı soruları dolaşıma sokarak akılları karıştırmak istiyor.

***

Diyelim yarın 6’lı masa iktidara geldi…

Şehir hastaneleri mi kapatılacak?

Köprülerden, tünellerden ve geçitlerden geçişler mi yasaklanacak?

***

Ne olacak yani…

Ezan Türkçe mi okutulacak?

Ayasofya ibadete mi kapatılacak?

***

Türkiye’nin müdahil olduğu uluslararası anlaşmalar mı iptal edilecek?

Bir gecede faizler mi yükseltilecek?

Paradan atılan sıfırlar mı tekrar yerine konacak?

***

Bu gibi sorularla iktidarın el değiştirmesi durumunda aslında hayatlarımızda çok büyük bir değişikliğin olmayacağını pompalıyorlar.

Aslında dolaşıma çıkardıkları bu sorularla 6’lı masanın iktidara gelir gelmez derhâl hayata geçirerek ülkemizi Türk düşmanlarının cirit attığı bir sahaya çevirmelerini sağlayacak asli görevlerini gizleme gayreti güdüyorlar.

Çünkü çoğu konuda bilinmezlik sarmalı içinde olsalar da net bir şekilde uzlaştıkları konuları bizzat kendi ağızlarından çıkan sözlerden biliyoruz.

***

Türklük Anayasa’dan çıkartılacak…

Sınır ötesindeki askerlerimiz derhâl geri çağrılacak…

İHA’lar ve SİHA’lara dokunulacak…

***

Evet belki paraya altı sıfır eklenmeyecek ama Türkiye küresel emperyalizmin güdümüne sokulacak…

Evet belki şehir hastaneleri kapatılmayacak ama sınırlarımız dışında durdurulmayan terör örgütleri şehirlerimizde fink atacak…

Evet belki ezan Türkçe okutulmayacak ama terörle mücadelede elimizi güçlendiren İHA’lar ve SİHA’lar kızağa çekilerek teröre hayat öpücüğü verilecek…

***

Başka bir deyişle… 

Önce gölgesine sığındıkları güçlerin emrivakileri uygulanacak, sonra da kim bilir belki de bugün yok artık olmaz denilenler gerçekleştirilecek…

“İktidara gelmeden kriz nasıl çıkartılır”ın ipuçlarını verenlerden her şey beklenir, bu yıl vereceği oyla Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek herkesin üzerinde uzun uzun düşünmesi gereken nokta budur.