Yabancı hakeme doğru, güvercin adımlarıyla gidiyoruz. Yabancı eğitimcilerle başladık, yabancı gözlemci ile ısındık. 3 gün önce de yabancı VAR’la tanıştık. Eminim ki sene sonuna kadar sahalarımızda da yabancı hakem göreceğiz.

Ancak, ilk kez görev alan 3 hakemin kariyerlerine baktığımızda, gelenlerin orta düzeyin bile altında hakemler olduğunu fark etmemek mümkün değil. Zaten şu dönemde kimsenin üst düzey hakemini göndermeyeceğini, bu satırlarda daha önce dile getirmiştik. Hakem şansı olsa gerek, gelen yabancıların maçlarında problem yaşanmadı ve genelde doğru uygulamalar gördük. 

Sonuçların beklendiği gibi gitmesi şanstı. Fenerbahçe'nin ve Galatasaray'ın galip gelmeleri ile herkes yabancı VAR’lara olumlu baktı. Şimdi soruyorum? Bu iki takımımız geçen hafta puan kaybetseydi, Karagümrük’ün golünden önceki İsmail Yüksek'e yapılan faul pozisyonu ve Alanya'da Abdülkerim'in iptal edilen golü için nasıl yaygaralar kopardı? Nasıl senaryolar üretilirdi? Yabancı VAR’lar yerden yere nasıl vurulurdu?

SIKINTISIZ “VAR”

Bir şansları da Türk meslektaşlarının aksine koltuklarında rahat oturmaları oldu. Düşünmediler ki;
•    Herhangi bir kulüp yöneticisi onun hakemliğini bitiremeyecek. 
•    Federasyon yönetimi, kulüplerin baskısı altında kalarak, onun kariyeriyle oynayamayacak.
•    AVM'de fotoğraflarının çekilip, yayınlanması istenmeyecek. Bir arkadaşıyla kahvaltı ederken, gizlice fotoğrafı çekilip yayınlanmayacak. 
•    Eğitim toplantısına TFF başkanı da katılıp ahkam kesmeyecek. 
•    Maç ücreti anında hesabına yatacak, aylarca beklemeyecek. 
•    Kimse, onun çocuklarının tuttuğu takımı araştırmayacak. 
•    Hakemin minik basket takımında oynadığı kulüp formalı fotoğrafı yayınlanmayacak. 
•    Haksız eleştiriler ve saldırılar karşısında onun haklarını koruyan, koltuk sevdalısı olmayan bir MHK aramayacak. 

Oysa bizim hakemlerimiz öyle mi? Hakemleri pasifize edip, memur zihniyetine sürükleyen, aynı memur zihniyetine sahip MHK’ ler, hakemlerimizin özgüvenini maalesef sıfırladı. Elin vasat hakemlerini alkışlar hale geldik.

OLACAKSA HEPSİ OLMALI

Sadece VAR’ın yabancı olması bu hafta sırıtmadı belki, ama mutlaka sıkıntı yaratacaktır. Çünkü VAR odasındaki iletişimin hızı çok önemlidir. Ayrıca AVAR ve Support VAR'ın da fonksiyonları önemlidir. Aslında bunu çözmek zor da değil. Haftada 3 yabancı getirdiğimize göre 3 maçta dönüşümlü olarak VAR, AVAR ve Support olarak görevlendirilebilinir. Böylelikle VAR odası tamamen baskılardan arınmış olacaktır.

3. MAÇ SORUNU

Yabancı VAR'ın atanacağı 3. maçın seçimi neye göre yapılıyor? 8 takımın küme düşme mücadelesi verdiği ligde 3. maç tespitinin hangi kriterlere göre yapıldığının kamuoyu tarafından bilinmesi gerekir. Bu konuda şeffaf olunmazsa başkanın memleketi, asbaşkanın yakını dedikodularının önüne geçmek mümkün değildir. Küme düşme mücadelesi veren takımların tamamının, yabancı VAR istemeleri doğaldır.  Eşitlikse hedef, hepsine getirin, ya da hiçbirine...