Sivrisinekler bazı insanları daha fazla ısırıyor: Nedeni aslında çok basit!

Sivrisineklerin bazı insanları daha çok ısırdığı bir gerçek. Peki sivrisinekler insan mı seçiyor? Neden sürekli olarak aynı insanları ısırıyorlar? İşte sivrisineklerin bazı insanları daha çok ısırmasının nedeni…

Sivrisinekler bazı insanları daha fazla ısırıyor: Nedeni aslında çok basit! - Sayfa 1

Sivrisineklerden her insan bir dönem nasibini almıştır. Peki sivrisinekler neden belirli kişileri daha çok ısırıyor? İşte bu faktörler sivrisineklerin size gelmesini etkiliyor olabilir.


Sivrisinekler bazı insanları daha fazla ısırıyor: Nedeni aslında çok basit! - Sayfa 2

KARBONDİOKSİT DÜZEYİ

Nefes verirken karbondioksit üretiriz. Sivrisineklerde ortamda üretilen karbondioksiti algılayabilen canlılardır. Yapılan çalışmalarda değişik türlerde sivrisineklerin karbondioksiti algılayarak farklı tepkiler ortaya koyduğunu gösteriyor.

Artan karbondioksit düzeyi sivrisinekleri uyararak yakınlarda bir canlının olduğunu tespit etmelerini sağlıyor.

Sivrisinekler bazı insanları daha fazla ısırıyor: Nedeni aslında çok basit! - Sayfa 3

VÜCUT TERİ

Sivrisinekler özellikle insan derisinde yer alan ter bezlerinin salgıladıkları kokulara karşı hassaslardır. Ter bezlerinin salgıladıkları bileşikler arasında birkaçı sivrisinekleri algısını daha fazla artırır bunlar, laktik asit ve amonyak bileşikleridir. Araştırmacılar sivrisineklerin neden ter kokusuna karşı hassas olduklarıyla ilgili ise çalışmalara devam ediyor.

Bu nedenler arasında ise genetik faktörler, ciltteki bazı bakteriler veya her ikisinin de yer alması olduğu düşünülüyor.

Vücut kokuları genetik tarafından belirlenen bir yapıdır. Sivrisinekler tarafından sıkça ısırılan kişilerle kan bağınız varsa siz de duyarlı olabilirler.

Sivrisinekler bazı insanları daha fazla ısırıyor: Nedeni aslında çok basit! - Sayfa 4

BAKTERİLER

Deri üzerinde bulunan ve bulunması gereken bakteriler sivrisineklerin ilgisini çekebiliyor. Ayrıca bakteriler vücut kokusu üzerinde de etkin rol oynuyorlar. 2015 senesinde yapılan bir araştırmada, tek yumurta ikizlerinin ellerinden gelen koku partikülleri sivrisineklerin ilgisini çekmiştir. 2011 senesinde yapılan bir diğer araştırmada ise derisi üzerinde yüksek oranda farklı çeşit mikrop bulunan kişilerin deri yapıları sivrisineklere daha az çekici gelmiştir.