Türkçe Düşün
İstanbul
KAPALI
30°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Siyaset MHP'li Feti Yıldız'ın YSK'ya verdiği Cumhur İttifakı'nın protokol metni

MHP'li Feti Yıldız'ın YSK'ya verdiği Cumhur İttifakı'nın protokol metni

MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili, Anayasa Komisyonu Üyesi Feti Yıldız’ın YSK’ya sunduğu ‘Cumhur İttifakı Protokol Metni’nin detayları kamuoyu ile paylaşıldı. Protokolde, “Koltuk, makam değil, ilkeler birlikteliği” olarak tanımlanan Cumhur İttifakı’nın birinci önceliğinin depremin yaralarını sarmak ve kalıcı konutları bir yıl içinde vatandaşlara teslim etmek olduğu kayıt altına alındı.

5 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
MHP'li Feti Yıldız'ın YSK'ya verdiği Cumhur İttifakı'nın protokol metni

İşte Cumhur İttifakı'nın protokol metni:

"CUMHUR İTTİFAKI

(KURULUŞU; İLKELERİ VE VİZYONU)

Cumhur İttifakı, 15 Temmuz 2016'da FETÖ'nün teşebbüs ettiği hain darbe ve işgal hareketi sonrasında, Türkiye'nin maruz kaldığı saldırılara karşı yerli ve milli bir duruşun doğal bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. 15 Temmuz 2016, ülkemiz için her bakımdan dönüm noktası ve yeni bir başlangıç olmuştur. 7 Ağustos 2016'da Yenikapı'da ortaya çıkan "milli mutabakat", 16 Nisan 2017 Halkoylamasında milletimizin iradesiyle kabul edilen hükûmet sistemi değişikliğiyle perçinlenerek "milli şuur"a dönüşmüş, 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde kurulan Cumhur İttifakı'yla da milli bekayı esas alan "ahlâkî ve siyasî uzlaşma" ile somutlaşmıştır.

TARİHİ NİTELİKLİ POZİTİF ADIMLAR

24 Haziran 2018 seçimi Cumhur İttifakının zaferi ile sonuçlanmış, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 9 Temmuz 2018’de TBMM’de yemin etmesiyle fiilen ve hukuken Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dönemi başlamıştır.

Cumhur İttifakı birlikteliğinde TBMM’nin 27. Döneminde ülkemize ve milletimize önemli hizmetler yapılmış, küresel ölçekte yaşanan sıkıntılara, etrafımızdaki ateş çemberine rağmen Türkiye birçok bakımdan pozitif yönlü ayrışan ülkelerden birisi olmuştur.

Cumhur İttifakı birlikteliğinde, yılların beklentisi olan Ayasofya-i Kebir  Cami-i Şerifi  ibadete açılması, Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtarılması, Kıbrıs’ta kapalı Maraş’ın açılması gibi tarihi nitelikli adımlar atılmıştır.

DEVLETİN BEKASI VE MİLLETİN REFAHINI TEMİN

Türkiye’nin zenginliğine önemli katkı sağlayacak büyük ölçekli ulaştırma ve enerji projeleri gerçekleştirilmiş, Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz milletimizle buluşturulmak üzeredir. Kovid-19 salgınıyla dünyanın gıpta ettiği bir mücadele yürütülmüş, Türkiye diplomasinin merkezi olmuş, savunma sanayinde ve terörle mücadelede destan yazılmıştır. Devletin bekası ve milletin refahını temine yönelik politikalar uygulanmış, toplum kesimlerinin beklentisi olan birçok yapısal düzenleme gerçekleştirilmiştir.

ÖNCELİGˆİMİZ DEPREMİN YARALARINI SARMAK

Türkiye 6 Şubat 2023’te Dünya’nın en büyük depremlerinden birisi ile karşılaşmıştır. Kahramanmaraş merkezli asrın felaketi depremler, binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine sebep olurken on bir ilimizi kapsayan geniş bir alanda büyük bir yıkıma sebep olmuştur.

Devletimiz tüm kurumlarıyla deprem anından itibaren bölgededir. Tüm ihtiyaçlar karşılanmaktadır. En önemli ihtiyaç olan kalıcı konutların yapımına hemen başlanmış ve bir yıl içinde de hak sahiplerine teslim edilecektir.

Cumhur İttifakı olarak bu seçime girerken önceliğimiz depremin yaralarını sarmak, yeniden imar ve ihya sürecini tamamlamaktır.

Eş zamanlı olarak da tüm afetlere karşı risk yönetimi ve afet yönetimine ilişkin gerekli tedbirleri almak, bu kapsamda mevzuat eksiğini gidermek, teknolojik, beşeri ve kurumsal kapasiteyi artırmak kararlılığındayız.

Cumhur İttifakı haklının güvencesi doğrunun tarafı olmaya, temel hak ve hürriyetlerin eksiksiz yaşanmasının, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün teminatı olmaya devam edecektir.

LİDER ÜLKE TÜRKİYE'NİN İNŞASI

"Cumhur İttifakı" sadece bir seçim ittifakı olmayıp, Türkiye'ye yönelik iç ve dış kaynaklı hasmane girişimler karşısında, millî ve ahlâkî bir duruş ve bu çerçevede sürdürülecek tarihî bir birlikteliktir. Cumhur İttifakı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkma" hedefini yakalama azmi ile milli ve üniter bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türk Milletini ilelebet yaşatma iradesidir.

Cumhur İttifakı; Türkiye’nin istiklalini ve istikbalini her şeyin üstünde tutan bir anlayışla güçlü ve istikrarlı bir parlamento yapısının oluşturulması, gelecek beş yıl içinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin başta yeni bir Anayasa yapımı olmak üzere bütün kurum ve kurallarıyla yerleşmesini temin etmeyi hedeflemekte, Türkiye’nin yükselişini sürdürerek küresel güç ve ‘Lider Ülke’ olmasını esas almaktadır.

 2053 VE 2071 VİZYONU

İttifakımız, dünya barışının ve adaletinin teminatı, İslam âleminin ve bütün mazlum milletlerin yegâne ümidi olan Türkiye'yi küresel bir güç haline getirecek, 2053 ve 2071 vizyonunun alt yapısını adım adım inşa edecektir.

Cumhur İttifakı, Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında; güçlü, etkili ve küresel dengelerin belirleyicisi olan bir Türkiye hedefinin de rotasını çizmektedir. “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” anlayışı ile Türkiye için toplumsal mutabakat sağlayacak değerlerin inşasının temeli, ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonumuzdur.

YÜZYILIN GÜCÜ TÜRKİYE

İnanıyoruz ki 14 Mayıs’ta milletimiz tercihini; Türkiye’nin yükselişi için başlatılan atılımların devamından, insan merkezli politikalardan, ülkemizi küresel güç haline getirme ve yüzyılı “Türkiye Yüzyılı” yapmak iradesinden yana kullanacaktır. Milli politikalarla lider ülke Türkiye'nin inşası için hasbi duygularla kurulmuş Cumhur İttifakı'na desteğini sürdürecektir.

Cumhur İttifakı, gücünü, azmini ve kararlılığını aziz milletimizden almaktadır. Cumhur İttifakı’nın yolu açık, Türkiye’nin ufku aydınlıktır. İnşallah Yüzyıl Türkiye’nindir, yüzyılın gücü Türkiye’dir. Milletimizin sağduyusuna inanıyor, ferasetine güveniyoruz.

Gayret bizden, tevfik Allah'tandır."

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
İsrail'de tehlike çanları! Ülkedeki ayrılık orduya sıçradı: Binlerce asker hükümete başkaldırdı

İsrail'de tehlike çanları! Ülkedeki ayrılık orduya sıçradı: Binlerce asker hükümete başkaldırdı