Bir hafta önce ülkenin en deneyimli basketbol hakemlerinden Erşan Kartal’a görülmemiş bir ceza verdi disiplin kurulu. İki ayrı maddeden 1 yıl 4 ay. Akabinde başka bir madde ile altı aydan fazla ceza aldığı için lisansını iptal etti. FE Bursaspor-Büyükçekmece Belediye maçında yaşananlar ve sonrasında gelişen olayların vardığı yere bakın. Kartal, Alimpieviç’e mesaj atmış. Kendisini arayan Bursaspor başkanı Sezer Sezgin’le diyaloğa girmiş. Süre cihazını kırmış. Olanı biteni federasyona haber vermemiş. Bunların disiplin talimatında karşılığı elbette var. O da en üstten uygulanmış! Kartal, savunma yapmamış gelen mail spama düştüğü için görmediği gerekçesiyle. Nasıl bir federasyon, nasıl bir MHK nasıl bir camia? Bir kişi hatırlatmaz mı süre doluyor diye. Hiç mi seveni yok? Bu arada savunma yapmamak hukuken iddiaları kabul etmemek demekmiş. Bursaspor başkanıyla arkadaşlarmış. Salonda tepki göstermişsin başkan. Niye telefonla arayıp olayı büyütürsün. Karşılıklı tehdit, kötü vs. Aranan suçlu. Peki ya arayan. Türkiye’nin üst düzey hakeminin düştüğü, düşürüldüğü duruma bakın.

Haklı haksız. Ülkenin elit hakemlerinden birinin lisansı iptal ediliyor. Kimseden ses yok. Türk Telekom koçu Erdem Can’ı kutlamak gerek takımı liderken çekinmeden çıktı “Türk basketbolunun iyi, tecrübeli hakemlere ihtiyacı var. Erşan Kartal bunlardan biriydi. Hak etmediği bir durumla karşılaştığını düşünüyorum. Bazı şeyleri ince eleyip sık dokuyup yapmak lazım. Kaliteli insan kolay yetişmiyor” dedi. Herkes korkunun esiri olmuş. Oysa şeffaf olmak, konuşmak, açıklamak, eleştirmek, eleştiriye açık olmak, dürüst davranmakla ilerleme olur. O zaman ceza vicdan sızlatmaz. Cüneyt Çakır’ı da böyle yedik. Sonra da Katar’da final yönetirdi diye timsah gözyaşları döktük. Olay büyük ihtimal Tahkim Kurulu’na gidecek. Oradan döner mi? Göreceğiz.

Euroligde Anadolu Efes ve Fenerbahçe haftayı ikişer yenilgiyle kapadı. Galatasaray dışındaki temsilcilerimizin kaybetmesi de tadımızı bozdu. Ligde Fenerbahçe Türk Telekom’dan sonra Merkezefendi Belediyesi’ne yenilirken Jekiri’yi de kaybetti. Hemen uzun takviyesi yaptı. Anadolu Efes, Tofaş’ın gençlerine zorlanarak galip geldi. Büyükçekmece önde götürdüğü maçta tercih hatalarıyla Galatasaray’a kaybetti. Bahçeşehir Koleji, Konyaspor’u Morgann oyun dışı kalınca geçebildi. Sert maçta Karşıyaka Mcollum’un yine ekstra oynamasıyla Darüşşafaka’yı deplasmanda yendi. Bursaspor, Manisa BŞB’ye Petkim de Beşiktaş’a zorlanmadı. Türk Telekom, Gaziantep Basketbolu skorer Bouteille dışında bütün oyuncuların sayı atmasıyla yendi. Ligin zirvesine bu kez puan farkıyla kuruldu.