alip Geylan, Atatürk'ün Türk milletine eğitim, sağlık, ekonomi gibi pek çok alanda ilerleme sağladığına dikkat çekti. Eğitim reformları, dil devrimi ve diğer yeniliklerle Türkiye'yi çağdaş dünyaya taşıdığını, milli egemenlik ve bağımsızlık ideallerini her daim en ön planda tuttuğunu belirtti. Atatürk'ün öğretmenlik mesleğine verdiği değere ve eğitimli bireylerin önemine işaret eden Geylan, Atatürk'ün hala Türk milletinin birleştirici gücü olduğunu ve saldırılara karşı Cumhuriyet değerlerini koruma kararlılığını vurguladı. Geylan, Atatürk'ün anısına saygıyla yapılan bu açıklamayı kamuoyu ile paylaştı.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 10 Kasım vesilesiyle yaptığı basın açıklamasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 85. yılında minnet ve özlemle andı. Geylan, Atatürk'ün Türk milletine kazandırdığı zaferlerle ve gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş dünyada Türkiye'nin itibarlı bir konuma gelmesini sağladığını ifade etti. Bağımsızlık ve milli egemenliği her şeyin üstünde tutan Atatürk'ün yoluyla yürüyen Türk milletinin, zorlu koşulların üstesinden gelerek, bağımsız ve saygın bir ulus haline geldiğini belirtti.

Kocaeli’de fabrika yangını Kocaeli’de fabrika yangını

"Ömrünü Türk topraklarının bütünlüğüne, kuruluşunun ardından da devletimizin bekasına vakfetmiş, gerek kararları gerekse dahice geliştirdiği stratejiler ile Türk milletine eşine nadir rastlanan zaferler kazandırmış, ekonomi, eğitim, sağlık, hukuk, bilim, kültür ve daha nice alandaki kalkınma hamleleriyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni çağdaş dünyada itibarlı bir konuma taşımış, dehası asırları aşan, emsalsiz, erdemli ve yenilikçi lider Atatürk'e minnettarız."

Geylan, Atatürk'ün sadece siyasi ve askeri başarılarıyla değil, aynı zamanda eğitim alanında yaptığı yeniliklerle de Türk milletinin geleceğine ışık tuttuğunu, özellikle Maarif Kongresi ve Tevhidi Tedrisat Kanunu gibi adımların, Türkiye'nin eğitim seviyesini yükseltmekte kilit rol oynadığını vurguladı. Ayrıca, Türk Dil ve Tarih Kurumları gibi kuruluşların yanı sıra Harf Devrimi gibi kültürel reformların da Atatürk'ün eğitime verdiği önemin göstergesi olduğunu söyledi.

Atatürk'ün öğretmenlik mesleğine gösterdiği saygı ve öğretmenlerin toplum içindeki statüsünü yükseltme çabalarının altını çizen Geylan, Atatürk'ün öğrencilere sadece bilgiyle değil, aynı zamanda karakteriyle de örnek olduğunu anlattı. Atatürk'ün "ben" yerine "biz" diyerek milletiyle olan bütünleşmesini vurguladığını ve bugün de her bir Türk vatandaşının Atatürk'ün emanet ettiği Cumhuriyet ve değerlerini koruduğunu belirtti.

Geylan, Atatürk'e yönelik saldırıların aslında milli kimliğe, milli devlete ve milli varlığa yapılan saldırılar olduğunu, ancak Türk milletinin bu saldırılara rağmen ayakta kalmayı başardığını ifade etti. Türk milletinin, Atatürk'ün idealleri ve ilkeleri etrafında kenetlenmeye devam edeceğini ve bu sayede Türk istiklal ve Cumhuriyetinin sonsuza dek yaşatılacağını sözlerine ekledi.

"Atam; Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilse de, bütün tersanelerine girilse de, bütün orduları dağıtılsa da ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilse de birinci vazifemizin, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmak olduğunu biliyoruz. Bu nedenledir ki, rahat uyu! Biz ebedi nöbetteyiz. Bu vesileyle; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete uğurlanışının 85. yılında rahmet, minnet ve Fatihalarla anıyoruz. Ruhu şad olsun."