Türk Polis Teşkilatı 176 yaşında: Anıtkabir ve Şehitlikler ziyaret edilecek

Temelleri 10 Nisan 1845'te "Polis Nizamnamesi"nin yayımlanmasıyla atılan Türk Polis Teşkilatı 176. kuruluş yıl dönümünü etkinliklerle kutlayacak.

Google Haberlere Abone ol
07.04.2021 12:45

RANA İDİL ÖZDOĞAN - ANKARA

Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluş yıl dönümü ve Polis Haftası her yıl düzenlenen program ve etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Kamu düzenini sağlamak için her türlü zorluğa göğüs gererek başarılı çalışmalar yapan emniyet görevlilerimiz için oldukça anlamlı olan bu günün 2021 yılında nasıl kutlanacağı merak konusu olmuşken bilgiler edinilmeye başlandı.

Geçtiğimiz yıllarda Türk Polis Teşkilatı özel bir klip yayınlayarak her daim Türk milletinin hizmetinde olduğunu gösterirken bu sene de teşkilat tarafından özel bir klip bekleniyor.

176. YILA ÖZEL VİDEO

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sosyal medya hesaplarından Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluş haftası dolayısıyla anlamlı bir video yayımlandı. Videoda teşkilatın 176 yıllık tarihi serüveninin anlatıldı.

Emniyet teşkilatı 176 yıldır, Türkiye'nin huzur ve güvenliğini sağlıyor. Gece gündüz demeden tüm tehlikelere karşı yurdu koruyan Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 176. yılı.

Kuruluş günü vesilesiyle EGM’nin sosyal medya hesaplarından video paylaşıldı.

Yayımlanan video klipte senaristleri, oyuncuları ve çekim ekibi emniyet mensuplarından oluşan film bir çantadaki polis rozetinin yolculuğunu anlatıyor. Filmde özel harekât, havacılık, asayiş, kriminal, koruma, deniz, çevre, doğa ve hayvanları koruma, trafik ve motosikletli polis birimlerinden personel ile çarşı ve mahalle bekçileri rol aldı.

Bir çantada bulunan mücevher kutusundaki polis rozetinin yolculuğunu içeren 4 dakika 51 saniyelik filmde, Antalya Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğünde kriminal polislerce çantaya koyulan rozetin, emniyetin çeşitli birimlerinde görevli polislerce Anıtkabir'de bekleyen polis memuruna ulaştırılması aktarılıyor.

Tanıtım filmi, polislerin Mustafa Kemal Atatürk'ü ziyaretiyle sona eriyor.

Kuruluş günü vesilesiyle yayımlanan video sosyal medyada çok sayıda beğeni almasının yanı sıra birçok kişi tarafından da paylaşıldı.

ANITKABİR VE ŞEHİTLİKLER ZİYARET EDİLECEK

Türk Polis Teşkilatının 176. kuruluş yıl dönümü ve Polis Haftası'nda gerçekleştirilecek etkinliklerle ilgili program belli oldu.

Düzenlenecek program, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş başkanlığındaki heyetin, salı günü Anıtkabir'i ziyaretiyle başlayacak.

Hafta kapsamında çarşamba günü Cebeci, Karşıyaka ve Gölbaşı'ndaki polis şehitlikleri ziyaret edilecek, şehitlerin kabirlerine kırmızı karanfiller bırakılacak.

Etkinlikler kapsamında, perşembe günü Gaziler Engelli Spor Kulübüne yönelik Havalı Tabanca Atış Yarışması düzenlenecek.

POLİS MÜZESİ'NIN AÇILIŞI YAPILACAK

Haftanın son günü ise Emniyet Genel Müdürü Aktaş başkanlığındaki heyetin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu ziyaret etmesi planlanıyor. Ayrıca aynı gün Polis Müzesi'nin de açılışı yapılacak.

Program çerçevesinde, cumartesi günü şehit aileleri ve gaziler ziyaret edilecek.

POLİS HAFTASI NEDİR?

Türk Polis Teşkilatı modern anlamda 10 Nisan 1845 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Halen 1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu’na dayanarak örgütlenmiş ve 1934 tarihli 2559 sayılı Polis Vazife ve Sâlahiyet Kanunu ile yetkilendirilmiş bir teşkilattır. İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir genel müdürlüktür. Merkezde Daire başkanlıkları, taşrada İl ve İlçe Emniyet Müdürlükleri olarak örgütlenmiştir.

Kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinden bugüne kadar ülkemizde huzur ve düzenin bozulmaması ve bizlerin güvenli bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için gece gündüz fedakârca görev yapan, Türk Polis Teşkilatı mensupları, Polis Teşkilatı 10 Nisan’da kurulduğu için 10 Nisan’I her yıl Polis Günü olarak kutlar.

Yorumlar