Burak Gören yönetiminde yeniden döndüğü süper ligin dişli takımlarından olan Türk Telekom, geçen sezonun yarısında yaptığı gereksiz yabancı koç değişiminin bedelini play off dışı kalarak ödemişti. Bu kulüp lig finali oynadı, Cumhurbaşkanlığı Kupası, Türkiye Kupası kazandı. Tesadüf ! Hepsinde de Türk koçlar işbaşındaydı. İddialı olmak, büyük hedeflerle yola çıkmak elbette sporun doğasında var. Ama geçmişte olduğu gibi antrenörüne, oyuncuna güven vermezsen, yeri geldiğinde mobbing uygularsan, olmaz. Alırız en iyisini oluruz şampiyon mantığı işlemiyor. Başlarken bir muhasebe yaptı mı Türk Telekom yönetimi bilemeyiz. Ama çok isabetli bir kararla takımı Erdem Can’a teslim ettiklerini söyleyebiliriz. Can’ın elinde sihirli değnek yok. Birçok şey bir araya gelince sonuç alınıyor. Takım sporu bu demek zaten. Bazen başarı için en iyilerin bir araya gelmesi de yetmez.

Basketbol jargonuyla kimyanın tutması daha doğrusu oluşturulması da önemlidir.

Bunu yapacak kişi de en başta takımın koçudur. Bu bakımdan yıllardır bu işin içinde olan, Obradovic’in yanında deneyim kazanan, NBA’de öğrenmeye devam eden Erdem Can ismi doğru tercihti. Kadro ligin en iyisi değil. Bir eksik bile yeri geldiğinde büyük sıkıntı yaratıyor. Uzun pozisyonunda yaşandığı gibi. Erdem Can sezon başından bu yana birlikte hareket etmekten bahsediyor. Bu amaçla oyuncularıyla darbuka seansları bile yaptı. Pes etmemekten, açıkları birlikte kapatmaktan, çalışmaktan dem vuruyor. Mütevazı davranıyor, ama nabzı hep elinde tutuyor. Takım olarak mücadele ediyorlar. Oynayan-oynamayan herkes mutlu. On haftada bir kez kaybetmek. Eurolig şampiyonluğunu hedefleyen Fenerbahçe’yi deplasmanda net bir şekilde yenmek. Zirveye ortak olmanın sırrı bu olsa gerek.

Ligde dipte de işler karıştı. 9 ile 16 arası takımlar iki galibiyet arasına sıkıştı. Tofaş dört hafta aradan sonra Merkez Efendi Belediyesi’ni yenerken Berk 13 sayı 10 asist ile yine direksiyondaydı. Büyükçekmece son topa kadar gösterdiği savunma gayretiyle Bahçeşehir Koleji’ni de geçti, galibiyet serisini üçe çıkardı. Nefes aldı. Galatasaray, Gaziantep Basketbol’u 57 sayıda tutarak rahat kazandı. Manisa BŞB, sahasında Darüşşafaka’ya direnemedi ve dibe indi. Anadolu Efes yine belli isimlerin eline baktığı maçta Beşiktaş’a 18 üçlükle şans tanımadı. Bursaspor Konya deplasmanında Yiğitcan ve Onuralp’in 42 sayılık katkısıyla kazandı. Karşıyaka, Mc Collum’dan 6/7 ikilik, 7/8 üçlük, 5/6 faulle gelen 38 sayıyla Petkim’i hüsrana uğrattı.