Akşener’in 6’lı masadan neden kalktığı üzerine kafa yoruyorduk ki…

Akşener’in masaya dönebileceği duyuruldu.

***

Bu açıklama üzerine Akşener’in 6’lı masaya nasıl döneceği üzerine kafa yormaya henüz başlamıştık ki…

Bu kez de Akşener’in masaya geri dönmeyeceği duyuruldu.

***

İP’li yöneticilerin kendi kendilerini yalanlayan açıklamaları ardı ardına devam ediyor, Akşener masaya dönecek mi, dönmeyecek mi bilmecesinin cevabı aranıyordu ki…

Kılıçdaroğlu, Akşener, İmamoğlu ve Yavaş dörtlüsünün Ankara JW Marriott Hotel’de görüştüğü ve krizin çözüldüğü açıklandı.

***

Bu açıklamanın üzerinden çok geçmeden de Akşener’in kalkarken “millet iradesini kararlarına yansıtma kabiliyetini kaybettiğini” söylediği, “kumar ve noter masasına” benzettiği 6’lı masaya tıpış tıpış geri döndüğü görüldü.

Akşener’in bu tavrı, Cumhurbaşkanı adayı olsun ısrarında olduğu CHP’li belediye başkanları İmamoğlu ve Yavaş’ın Cumhurbaşkanı yardımcısı olması şartının kabul edilmesi nedeniyle sergilediği iddia edildi.

***

Kimse ne kendini, ne de Türk milletini kandırmaya kalkmasın…

Akşener üç gün önce zehir zemberek açıklamalar yaparak kalktığı masaya geri dönmesine gerekçe olarak sadece üzerinde ısrarla durduğu iki isme görev verilmesinin kabul edilmesi olduğuna inanmak en hafif tabiriyle saflık olur.

*** 

Çünkü Akşener’in masadan kalktığı Cuma günü öğleden sonrasından masaya geri döndüğü Pazartesi günü öğleden sonrasına kadar geçen 72 saatlik sürede yaşanan aday kavgasında 6’lı masada kalanlar ve kalkanlar arasında onarılması mümkün olmayan hadiseler yaşandı.

İki taraf birbirlerine hakarete varan sözlerle saldırdı.

***

İmamoğlu ve Yavaş’ın Cumhurbaşkanı yardımcısı olması CHP ve İP’liler arasından yaşanan hadiseleri bir çırpıda bitirecek güce sahipse bu dâhiyane fikrin ortaya atılması için neden üç gün beklendi?

Hadi partililer birbirine söylediklerini geri aldı, her şey sütliman oldu, peki Akşener’in “kazanamayacak aday” diye karşı çıktığı Bay Kemal’e hangi yüzle oy isteyeceğinin cevabını bulabilen var mı?

***

Herkesin dikkati kurulan masadan kalktı, masaya dönecek, masaya dönmeyecek ve masaya döndü sirkine odaklanmışken aslında arka planda başka şeyler yaşandı, neler yaşandı şuan için bilinmediğin Akşener’in masadan neden kalktığı ve döndüğü hakkında kesin bir ifade ortaya koymak mümkün görülmese de…

Bilinen gerçekler ışığında bakıldığın da ayan beyan ortada olan bir durum var…

***

O da 6’lı masanın olası iktidarında kriz, kaos ve karmaşa üçlüsünün siyasete nasıl hakim olacağı…

Ülkeyi nasıl yöneteceklerine dair ipuçlarını üç gün süren kör dövüşünde yeterince sergilediler, görünen köy kılavuz ister mi hiç?