Altı genel başkan bir yılı geçkin süredir defalarca kez aynı masanın etrafında buluşmalarına rağmen cumhurbaşkanlığı için bir aday belirleyemediler.
Aday belirleyememelerindeki kararsızlıktan yola çıkarak, bu hızla ülkeyi nasıl yönetecekleri soruldu.
Cevap veremediler.
***
Tek cevap veremedikleri soru da bu değildi, ekonomi programları var mıydı sorusu cevapsızdı.
Dış politikada nasıl bir yol izleyecekleri cevapsızdı.
Yerli otomobilin üretimini, milli savunma hamlesini ve en önemlisi terörle mücadeleyi devam ettirecekler mi soruları da cevapsızdı.
***
Aslında bu konularda ne yapacakları az çok belliydi.
Ama en çok da tek büyük vaatleri olan Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e nasıl geçileceğini bir türlü açıklayamamaları 6’lı masanın en büyük belirsizliğiydi.
Çok şükür masadan bir konuda ilk kez bu kadar net, açık ve anlaşılır bir açıklama duyduk, bir nevi bir araya gelme sebeplerini açığa vururcasına kriz nasıl çıkartılır tane tane anlattılar.
***
Nasıl mı?
Önce düşük profil tanımlaması yaptıkları, sonra yetkilerini devredecek diye tarif ettikleri…
Uzaktan kumandalı cumhurbaşkanı adaylarının robot resmini tamamlayarak…
***
Davutoğlu önce “Cumhurbaşkanı içeriden veya dışarıdan olsun, genel başkanlar her stratejik kararda imza yetkisine sahip olacaklar” sözleriyle davulu boynuna asacakları ismin elinde tokmağın olmayacağını duyurdu.
Daha sonra da katıldığı bir televizyon programında kendisine yöneltilen “Bir cumhurbaşkanı seçtiniz ve sizin aldığınız oy düşüktü, ben bu kararı veriyorum derse ne olur?” sorusuna “Dediği anda kriz çıkar. Çok açık söyleyelim ve o cumhurbaşkanı Meclis desteğini kaybeder ve ülke yeniden seçime gitmek zorunda kalır” cevabını vererek kendi elindeki tokmakla çalacağı kriz adlı eserin ilk vuruşlarını yaptı.
Görebilen gözler için iktidara gelme durumlarında kriz nasıl çıkartılır, çıkartılan bu yönetim kriziyle memleketin geleceği nasıl çalınır gözler önüne serdi.
*** 
Ki komutlarla yönlendirilecek birinin boynuna davulu, diğerlerinin eline de tokmağı vermek isteyen masanın adayını belirleyecek ulusal ve uluslararası karar vericilerin en çok arzuladıkları şey de bu…
Yüzde 1 oy alıp alamayacağı belli olmayan Serok Ahmet’in kriz çıkarma yöntemi buysa…
Son seçimlerde aldığı yüzde 25 oy almış Bay Kemal ile yüzde 9,9 oy alan Akşener’in yönetim krizi çıkartma metotlarını siz düşünün artık…