Bugün ve yarın Avrupa kupalarında sınavlarımız var. Bu akşam Galatasaray’ın gruptan çıkmak için dönüm maçı. Türk takımları Manchester United’ı sever. Akşam da Cimbom bu işi halleder. Darısı Fenerbahçe’nin yarınki grup birinciliği mücadelesine ve Beşiktaş’ın ülke puanına katkı sağlamasına olsun.

BU MHK İLE GİTMEZ

Hafta sonu yaşananlar, tüm spor kamuoyunu bir noktada birleştirdi. Ligi bu MHK ile götürmek mümkün değil. Geçtiğimiz haftaki yazıda, ülkemiz futbol ikliminin kulüp başkanı ile mahkemelik olan bir MHK’yı taşıyamayacağını yazmıştık. Hakem hataları zaten ön planda iken, bundan sonra verilecek basit bir taç kararı bile bu MHK ile bağdaştırılacaktır. Hakemlere de fazla yüklenmemek lazım. Çünkü bu baskı ortamında onlardan sağlıklı yönetim beklemek de insafsızlık olur. Hakemlerin hata yapmaması için en başta, sahaya çıkarken huzurlu ve özgüvenli olmalarını sağlamak gerek. Bu MHK ile de, bu mümkün değil.

KİM HATALI SÖYLE

Sözde MHK başkanı, bir açıklama yaptı, evlere şenlik. Anlayabilene aşk olsun. Bari yaptığın açıklama anlaşılır olsun, şeffaf olsun. Kimin hatalı olduğunu söylesene kardeşim. VAR çağırdı mı, çağırmadı mı? Şu gergin ortamda bir de gizem yaratıyorsun. Başka hangi maçlarda hatalar var? Geçen hafta eğitimde “haklısın” denilene görev vermiyorsun. “Böyle müdahale olmaz” denileni ise boş bırakmıyorsun. Hatasız hakem istiyorsanız, en başta atamayı adaletli yapmak lazım.

SAKATLANAN HAKEMLER

Hafta sonu yaşanan hakem sakatlanmaları, son 4-5 yıldır, antrenman programlarındaki esnekliğin, adamına göre yapılan gizli testlerin bir sonucu. Geçtiğimiz yıllarda bazı FIFA hakemlerimizin UEFA’nın yaptığı kondisyon testlerindeki başarısızlıklarını unutmayalım. Prof. Dr. Werner Helsen dünyada bu işin en önde gelen uzmanlarından biri. UEFA’da hakemlerin fitnes direktörü. Bazıları, sakatlanmaları Werner’e yüklemeye kalkıyor. Madem öyle, dünyada ve Avrupa’daki üst düzey hakemler niye hiç sakatlanmıyor? Geçen yıl planlanan ve bu sene yürürlüğe giren Werner Helsen projesi hakemlerimizin kondisyonunu uluslararası düzeye tekrar getirebilmek için çok önemli, vazgeçmemek lazım.

VAR ATAMALARI

UEFA, Avrupa kupalarında hakemleri açıklarken VAR’ı da açıklıyor. Bizde ise maç günü saat 12.00’de açıklanıyor. TFF Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi’nin sezon başı projesinde bu da vardı. Ama uygulamaya bir türlü geçilemedi. VAR hakemlerini maça saatler kala açıklayarak, hatalı atamaları kamuoyu dikkatinden kaçırmak mı hedefleniyor ? TFF başkanının her paragrafında geçen şeffaflık sözü, bu MHK’nIn fıtratında asla yok.