Heyecanlıyım. 6 ay aradan sonra tekrar TÜRKGÜN ailesinin içinde, yuvamda olmanın mutluluğunu yaşıyorum. 27 Ocak 2023 günü, değerli arkadaşım, 40 yıllık eskimeyen dostum, Prof. Dr. Lale Orta’ dan gelen, birlikte çalışma daveti üzerine, gazetemiz yöneticilerinden de müsaade alarak yazılarıma ara vermiştim. TFF’nin yeni dönem yapılanmasından sonra, Spor müdürümüz sevgili Uğur Tenekecioğlu’nun önerisi ve patronumuz sayın Ercan Varol’un onayı ile bu sütunlarla tekrar buluşmak nasip oldu. Şahsıma gösterdikleri ilgi ve yakınlıktan dolayı tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Allah mahcup etmesin.

***

22 Haziran 2023 tarihinde yapılan genel kurul ile yeniden TFF Başkanı seçilen sayın Mehmet Büyükekşi, göreve geldikten sonra kurullarını oluşturmak için hemen kolları sıvadı. Ama MHK’yı 24 gün sonra açıklayabildi. Göreve gelen MHK ise toplandı, tanıştı, görev bölümü yaptı, seminer planlaması yaptı derken, 40 gün geçti genel kurul üzerinden. Maçların başlamasıyla hedef tahtasına oturtulacak olan hakemler ise ne yaptı bu sürede? Bireysel çalışmalar hariç, kocaman bir hiç ! Ligimizin başlamasına neredeyse 10 gün kaldı. Takımlarımız harıl harıl çalışıyor, hazırlık maçları yapıyor, Avrupa Kupası oynuyor. Hakemlerimiz ise Riva’da toplanarak sezon başı çalışmalarına yarın başlayacak. Futbol ailesinin kötü bir huyu var. Maçlar olmadığı zaman hakemleri düşünen, hakemlerin de takımlar gibi uzun süreli çalışmalarla, kamplarla sezona hazırlanmaları gerektiği gerçeğini düşünen yok. Riva semineri toplamda 8-10 gün sürüyor gibi görünse de, hakemler gruplar halinde ikişer-üçer günlük seminer görecekler. Kısacası tam bir göz boyama, dostlar alışverişte görsün.

***

Mehmet Büyükekşi 13 aydan beri Türk futbolunu yönetiyor ve 3’üncü Merkez Hakem Kurulu ile çalışıyor. Keşke sayın başkan MHK konusunda biraz daha sabırlı olup da, ilk tercihi Sabri Çelik ile halen devam edebilseydi. Belki de Türk hakemliği için çok daha fazla faydalı olabilirdi. Çünkü görev süresi kısa olan Merkez Hakem Kurullarının, Türk hakemliğine uzun vadeli fayda sağlama şansları sıfır. Bazı kulüpler tavır koydu, bazıları veto etti diye MHK değişikliği yapmak, Türk futboluna ve Türk hakemliğine fayda değil zarar veriyor maalesef...