Teknoloji

ABD ve Ukrayna dolandırıcılık yapan internet sitesini kapattı: 142 gözaltı

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol) koordinasyonunda düzenlenen operasyonda, firmaların sahte e-postalarını üreterek dolandırıcılık yapılmasını sağlayan internet sitesi ABD ve Ukrayna polisince kapatıldı.

Abone Ol

Europol'den yapılan açıklamaya göre, firmaların internet sayfaları ve e-posta hesaplarını taklit ederek mağdurların paralarının ve kişisel bilgilerinin ele geçirilmesini sağlayan internet sitesi kapatıldı.

ABD ve Ukrayna polisince kapatılan internet sitesinin üyeleri; banka, devlet kurumları ve alışveriş sitelerine ait görünen sahte e-postalar üreterek yaptıkları dolandırıcılıkla, 49 milyon eurosu İngiltere'de olmak üzere mağdurları yaklaşık 115 milyon euro zarara uğrattı.

Sitenin 16 ayda 3,7 milyon euro haksız kazanç elde ettiğine dikkat çekilen açıklamada, Europol koordinasyonunda ve Avustralya, Kanada, Ukrayna ve ABD polisinin ortak operasyonu neticesinde aralarında sitenin kurucularının da olduğu 142 kişinin gözaltına alındığı vurgulandı.

Europol Direktörü Catherine De Bolle, "Operasyon, siber suçları işleyenlerin uluslararası anonimliğin arkasına sığınamayacaklarını gösterdi. Uluslararası ortaklarımızla suçluları adalete teslim etmek için sınırları acımasızca zorlamaya devam edeceğiz." dedi.

Abone Ol