Bu hatalar çok sık yapılıyor, gıdaların ömrünü kısaltıyor...

Marketten ya da pazardan tazeyken alıp eve getirdiğiniz gıda maddelerinin ömrünü ve tazeliğini uzatmak için yapmanız gereken birkaç basit şey var. Bu sayede mutfak harcamalarınızı azaltabilirsiniz ve sağlığınıza zarar verme ihtimali olan bayat yiyecekleri yeme riskiyle karşılaşmazsınız.

Bu hatalar çok sık yapılıyor, gıdaların ömrünü kısaltıyor... - Sayfa 1

Marketten ya da pazardan tazecik ürünleri alıp evinize getiriyor, buzdolabına koyuyor, birkaç gün sonra tazeliklerini kaybetmiş halde bulduğunuzda da "Ne oldu bunlara acaba?" diye düşünmeden edemiyorsunuz. Böyle durumlarda çoğu zaman suçu kendinizde aramanız gerekiyor. Çünkü aldıklarınızı doğru koşullarda saklamıyorsunuz.

1 22
Bu hatalar çok sık yapılıyor, gıdaların ömrünü kısaltıyor... - Sayfa 2

Örneğin sebzelerle meyveleri aynı çekmeceye ya da rafa yerleştiriyorsunuz. Ama bu çok büyük bir yanlış. Çünkü birçok meyve etilen gazı üretiyor ve bu da sebzeler üzerinde olgunlaşma hormonu etkisi yaratarak tazeliklerini daha kısa sürede yitirmelerine neden oluyor.

2 22
Bu hatalar çok sık yapılıyor, gıdaların ömrünü kısaltıyor... - Sayfa 3

Sebzelerin nefes almaya ihtiyaçları var. O nedenle içine sebze koyduğunuz plastik torbalarda delikler açmak ya da sebzeleri file torbalarda saklamak gerekiyor. Hepsini dar bir alanda sıkışık bir biçimde saklamak da sebzelerin hızlı bozulmasına yol açıyor.

3 22
Bu hatalar çok sık yapılıyor, gıdaların ömrünü kısaltıyor... - Sayfa 4

Son olarak sebzeleri ve meyveleri yıkayıp saklamak çok büyük bir hata. Uzmanlar bu ürünleri yiyeceğiniz zamana kadar yıkamamanız gerektiğini vurguluyor. Çünkü nem bakteri üremesini hızlandırıyor.

4 22