Dünya Çapında Popülerlik Kazanan Türk Tarih Dizileri ve Hikayeleri

Muhteşem Yüzyıl: Osmanlı İmpratorluğu'nda Kanuni Sultan Süleyman'ın hükümdarlığı dönemini anlatan dizi, uluslararası alanda en çok izlenen yapımlar arasında yer alıyor. Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Vahide Perçin, Nebahat Çehre, Okan Yalabık, Nur Fettahoğlu ve Selma Ergeç  dizinin başrol oyuncuları arasında yer almıştır.

Kurtlar Vadisi: Türkiye'nin yakın dönem geçmiş olaylarını konu edinen Kurtlar Vadisi, sinemaya uyarlanmıştır. Dizinin başrollerinde; Necati Şaşmaz, Özgü Namal, Selçuk Yöntem, Oktay Kaynarca, Zafer Ergin ve Gürkan Uygun oynamıştır.

Diriliş Ertuğrul: Kayı boyu lideri Ertuğrul Bey'in hayatını konu alan bu dizi, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş dönemini ele alır. Dizinin dünya genelinde büyük bir hayran kitlesi bulunmaktadır. Başrollerinde Engin Altan Düzyatan, Hülya Darcan ve Esra Bilgiç rol almıştır.

M V5 B Nj Rl O W Rm O Dgt O G Zm My00 Zjk4 L W Fk Z W Qt N W Nm Yz My M T Fj M T I1 Xk Ey Xk Fqc Gde Q X Vy N Dg4 Mjkz N Dk@. V1

Payitaht Abdülhamid: Sultan II. Abdülhamid'in hükümdarlığı döneminde geçen dizi popüler yapımlar arasında. Dizinin başrollerinde Bülent İnal, Özlem Conker, Bahadır Yenişehirlioğlu oynadı. 

Vatanım Sensin: I. Dünya Savaşı dönemini anlatan dizide Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarını ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu anlatır. Dizinin baş rollerinde Halit Ergenç ve Bergüzar Korel yer almaktadır. 

Filinta: 19. yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nda geçen yapım, Osmanlı polisinin maceralarına odaklanır. Dizin başrollerinde Onur Tuna, Ali Cem Uçan gibi isimler yer aldı. 

Dünyada Sevilen Türk Dizileri Hangileridir?

Türk dizilerinin dünyada geniş bir izleyici kitlesi bulunuyor. Özellikle Orta Doğu, Balkanlar, Latin Amerika, Asya ve Afrika  ülkelerinde bazı diziler oldukça popüler. İşte o yapımlardan bazıları:

Muhteşem Yüzyıl, Diriliş: Ertuğrul, Aşk-ı Memnu, Kara Sevda, Fatmagül'ün Suçu Ne?, İçerde, Paramparça.

Editör: Sema Ünal