Kyoto Üniversitesi'nden araştırmacılar, bugüne kadar uyduların üretildiği metallere çevre dostu bir alternatif olarak ahşabı test etmek için kereste firması Sumitomo Ormancılık ve Japon Uzay Ajansı ile ortak bir çalışma yürüttü.

LignoSat adı verilen ve ahşaptan üretilen küçük uzay aracının bu yaz Amerika Birleşik Devletleri'ne ait bir roketle uzaya fırlatılması planlanıyor.

AHŞABIN AVANTAJLARI

Dünya atmosferine giren metal uyduların yanmasıyla oluşan ve uzun yıllar atmosferin üst katmanlarında kalan alümin parçacıklarının yarattığı kirlilik bilim insanlarını ve astronotları endişelendiriyor.

Nasa Ahsap Uydu 2024

Bunun üzerine arayışa giren Japon araştırmacılar doğal, ekonomik, karbon bazlı bir malzeme olarak üretimi sürdürülebilir ve bertarafı - özellikle yörüngeden üst atmosfere bırakıldığında - tam ve zararlı yan ürünler içermeyen ahşap üzerinde çalışmaya odaklandı.

Kyoto Üniversitesi'nin girişimiyle ahşap türlerini değerlendirerek uzaya fırlatma ve Dünya yörüngesinde uzun uçuşların zorluklarına ne kadar dayanabileceklerini belirlemek üzere bir proje başlatıldı.

Kaynak: Haber Merkezi