Türkçe Düşün
İstanbul
P.AZ BULUTLU
32°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Galeriler Gündem Ter kokunuz diyabetin sinyali! Eğer böyle kokuyorsa dikkat...

Ter kokunuz diyabetin sinyali! Eğer böyle kokuyorsa dikkat...

Hastalıklara dair vücudumuzda birçok belirtiden biri, aslında vücut kokularıdır. Çok da dikkat edilmeyen bu ayrıntı, kronik rahatsızlıklara karşı kendinizi korumanızı sağlayacak veya erken teşhisi kolaylaştırabilecek önemli detaylar sunabilir. Örneğin; Dr Suhail Hussain'e göre nefesinizin pis kokusundan terinizin havasına kadar koku, sağlığınızda neler olup bittiğinin iyi bir göstergesi olabilir.

Ağız kokusu, kötü ağız hijyenine bağlı olabilirken, bazen hastalı gibi başka bir durumun göstergesi olabilir. Dr Hussain, "Bazen nefes, aseton tipi bir kokuya sahip olarak tanımlanır" açıklamasında bulunarak, bunun altta yatan ciddi bir sağlık sorununun işareti olabileceğini belirtti.
Özellikle diyabetin işareti olabileceği bu durumda mutlaka önlem alınması gerekir. Dr Hussain "Nefesinizde amonyak benzeri bir koku varsa, amonyak normalde idrarla atıldığı için böbrek sorunları için kontrol edilmeyi düşünün" açıklamasında bulundu.
Çürük yumurta veya sarımsak kokusunun ise; karaciğerinizle ilgili bir hastalık sinyalleri olabileceğini belirten Hussain, bazen kötü kokan nefesin yalnızca ağızda kalıntıların neden olduğu bakterileri sonucunda da ortaya çıkabileceği konusunda uyarıyor.
Bu tür kokan nefes, dişlerinizi her gün elektronik diş fırçasıyla fırçalayarak ve diş ipi kullanarak kolayca giderilebilir.
Dr Hussain, ter kokusundan rahatsız olan kişiler için ise; "ter kokmaz", vücut kokusuna yol açan "bakteri birikimidir" cevabını verdi.
Bazı insanlar diğerlerine göre terlemeye daha yatkındır, bu da onları mantar enfeksiyonu geliştirme riskine sokar.
Dr Hussain, "Bazen stresli olduğumuzda veya ergenlik veya menopoz gibi hayatımızın belirli aşamalarında vücut kokusunda daha belirgin bir değişiklik olabilir" dedi.
Vücut kokusu yediklerinizden de etkilenebilir, bu nedenle önceki akşam soğan ve sarımsaklı bir yemek yediyseniz koltuk altlarınız da bu şekilde kokabilir.
Dr Hussain, "Ağız kokusunda olduğu gibi, teriniz aseton gibi kokuyorsa diyabet konusunda dikkatli olun. Böbrek veya karaciğer hastalığı ter kokusunda değişikliklere neden olabilir" diye ekledi.
Sinüs enfeksiyonu veya burun tıkanıklığı olan kişiler de kötü bir koku fark edebilir. Dr Hussain, "Bademciklerdeki enfeksiyonlar ve özellikle bademcik taşları kötü kokuya neden olabilir" dedi.
Hussain, daha ilginç bir fenomen olduğunu da belirtti. Fantosmi adı verilen bu durum; aslında hiçbir şey yokken burunda kötü bir koku algılanmasıdır. Üstelik bunu yaşamak, Parkinson hastalığının erken bir semptomu olarak tanımlanıyor.
Dr Hussain; çoğu zaman tüm bu semptomların önemsiz olabildiğini ve kolayca açıklanabilir nedenlere bağlı olduğunu belirtti. Ancak, sonuç olarak, herhangi bir kalıcı semptom tıbbi müdahale gerektirebilir.
Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Canan Karatay'ın gençlik iksiri: Ciltte kırışıklık bırakmıyor!

Canan Karatay'ın gençlik iksiri: Ciltte kırışıklık bırakmıyor!