GSS pirim borcu nasıl ve nereden ödeniyor? 2021 GSS borcu nasıl sorgulanır?

GSS prim borcu olanlara müjdeli haber geldi. Müjdeye göre; GSS faiz ve cezalar silinecek! GSS borcu olanlar 31 Aralık'a kadar borcunu ödediği takdirde tüm faizler silinecek. Milyonlarca vatandaşı borçtan kurtaracak olan yapılandırma yasası TBMM’de kabul edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladığı takdirde GSS pirim borcu olanlara kolaylıklar sağlanacak.

Google Haberlere Abone ol
GSS pirim borcu nasıl ve nereden ödeniyor? 2021 GSS borcu nasıl sorgulanır?
10.06.2021 17:20

GSS prim borçları 18 taksit ve 36 aya kadar vade ile ödenebilecek. Fakat GSS borcunu peşin ödeyenler tüm faizlerden kurtulacak. TBMM'den geçen GSS pirim borcu ödemelerinde, gelir testi yapılacak. Peki GSS pirim borcu nasıl ödenir? 2021 GSS borcu nasıl sorgulanır? GSS) prim borçları e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilmektedir.

GSS GSS PİRİM BORCU NASIL VE NEREDEN ÖDENİYOR?

GSS ödemeleri bankalarda, PTT şubelerinden ya da e-devlet sistemi üzerinden ödenmektedir.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla beraber yürürlüğe girecek olan GSS borçları siliniyor. Birikmiş GSS borcu olanlar, 31 Aralık tarihine kadar sadece anaparayı ödeyerek yükümlülüğünü yerine getirmiş olacak. Gecikme faizi-cezası silinecek.

GSS borcu sogulama

GSS borcu olanlar için ikinci bir durum da gelir testi ile ortaya çıkacak. Bugüne kadar hiç gelir testine girmemiş olanlar için 30 Kasım'a kadar süre tanındı.

Bu süre içinde kaymakamlıklara giderek gelir testine girenlerden hane içinde kişi başına düşen geliri asgari ücretin brüt tutarının 3'te 1'inden az çıkanların (bin 192 lira) borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek.

VERGİ YAPILANDIRMASINDA BORÇ NASIL ÖDENİR?

Vatandaş vergi yapılandırmaya başvurduğunda borcunu ödeme için iki seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan biri borcunu peşin olarak ödemek, diğeri de taksit seçeneğidir. Taksit seçeneğini seçen vatandaşlar 6-9-12-18 ay taksit imkanından yararlanabilecek. Taksitler ise 2 ayda bir ödenecek ve en fazla 18 ay taksitlendirilebilecek. Borçlar iki ayda bir ödeneceğinden 18 aylık taksitlendirmeyi tercih edenler borçlarını 36 ayda ödemiş olacak.

GELİR TESTİNDE ŞARTLAR NELER?

Tüm aile sağlık hizmetinden yararlanacak.

Kişi başı gelir bin 192 Türk lirasının altında çıkanlar prim ödemeyecek.

Aylık 107 Türk lirası ile tüm aile sağlık hizmeti alacak.

Test sonucu geliri bin 192 Türk lirasının üstünde çıkanlar prim ödeyecek.

GSS borcu nasıl ödenir

GSS BORCU NASIL SORGULANIR?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilmektedir. Vatandaşlar, T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak borçlarını görebilecek.

KİMLER YARARLANACAK?

e-Devlet'ten GSS borcu görünenler.

Geçmişte GSS primini ödemeyenler.

30 Nisan 2021 öncesinden prim borcu birikenler.

HANGİ İMKANLAR VAR?

Taksit yapmak isteyenin borcu yapılandırılacak.

Borcunu 31 Aralık'a kadar ödeyenin tüm gecikme cezaları silinecek.

Gelir testinde geliri düşük çıkanın borcu silinecek, primini devlet ödeyecek.

36 aya kadar vade imkanı olacak.

 

Etiketler gss prim borç
Yorumlar