Manisa Büyükşehir Belediyesi, bereketli topraklara sahip olan Manisa’da çiftçilerin her daim yanında olmaya devam ediyor. Tarımsal üretimin önünü açmak ve girdi maliyetlerini azaltmak amacıyla yaptığı projelerle, Manisalı çiftçilere destek oluyor.

Kırsal Kalkınmaya 150 Milyon TL

oo-4

Sağlık Bakanlığı 27 bin personel alımı: Tercihler nasıl yapılacak? Sağlık Bakanlığı 27 bin personel alımı: Tercihler nasıl yapılacak?

2023 yılında kırsal kalkınmaya ayırdığı bütçe 150 milyon TL’ye ulaşan Büyükşehir Belediyesi; 17 ilçesinin tamamında uygulamaya koyduğu hayvancılıktan seracılığa, meyvecilikten arıcılığa kadar her alanda yaptığı projeleri ile Manisalı üreticileri yalnız bırakmıyor.

Manisa’nın tarımsal gelişimi için yapılan yatırımlar hakkında açıklamada bulunan Başkan Cengiz Ergün, “Şehrimizde kırsal kalkınmayı ve üretimi desteklemek için çok sayıda proje ürettik ve üretmeye devam ediyoruz. Bizler, çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Büyükşehir’in 38 farklı kalemde yaptığı tarımsal destek çalışmaları son olarak; ‘Tarım Makineleri Parkı Projesi’ kapsamında gerçekleşen makine destekleri, ‘Meyve Yetiştiriciliği Geliştirme Projesi’ ve kimyevi gübre destekleri ile devam ediyor. 2024 yılı üretim sezonu içinde Şubat ayının ilk günlerinde teslimatı gerçekleştirilecek olan kimyevi gübre desteğinin başvuruları Aralık ayı itibarı ile başladı. Yeni proje kapsamında başvurulara göre 1000 tonun üzerinde destek sağlanması hedefleniyor. Yakın zamanda il genelinde uygulamaya konulması planlanan ‘Büyükbaş Hayvanlarda Sağım Hijyeni’, ‘Arıcılarımıza Kovan Desteği”, sulama kooperatiflerine PVC boru desteği ve kadın kooperatiflerine makine-ekipman desteği ile üretimin her alanındaki yatırımlar devam edecek.

Üreticilerin Fidanları Büyükşehir’den

“Meyve Yetiştiriciliği Geliştirme Projesi” kapsamında ise yüzde 75 hibe destekli olarak il genelinde Manisalı üreticilere fidan dağıtımları başladı. Başvuru yapan Manisalı çiftçilere; 95 bin 900 adet Zeytin, 12 bin 510 adet Ceviz, 4 bin 500 adet İncir ve 3 bin 500 adet Trabzon Hurması (Cennet Elması) olmak üzere toplam 116 bin 510 adet fidanın dağıtılacağı projenin ilk teslim töreni Gördes’te düzenlendi. Bugüne kadar Gördes, Akhisar, Demirci ve Köprübaşı’nda olmak üzere 48.600 adet fidan teslimi gerçekleşti.

Editör: Arda Erden