Trendyol Süper Lig'in 15. haftasında oynanan Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler'e yumruklu saldırıda bulunan Ankaragücü Başkanı Faruk Koca tutuklanmıştı. Eski hakem Mustafa Kamil Abitoğlu, tüm Türkiye'de infial yaratan olayla ilgili  konuştu. Çarpıcı ifadeler kullanan Abitoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu'na seslendi. İşte son dakika haberinin detayları...

Süper Lig'in 15. haftasında oynanan Ankaragücü-Çaykur Rizespor karşılaşması 1-1 eşitlikle sona ererken bitiş düdüğüyle birlikte Hakem Halil Umut Meler saldırıya uğramıştı.

Ankaragücü Başkanı Faruk Koca tarafından saldırıya uğrayan Halil Umut Meler, yere düştüğü sırada da sahaya giren iki kişi tarafından tekmelenmişti.


ANKARAGÜCÜ BAŞKANI FARUK KOCA TUTUKLANDI

Yumruk darbesi sonrası yere düşen Meler, yüzüne ve vücuduna defalarca tekme darbesi aldı. Araya giren 4. hakem ve güvenlik güçleri saldırganları güçlükle uzaklaştırılmıştı.

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında MKE Ankaragücü Spor Kulübü Başkanı Faruk Koca, Ş. Y. Ş. ve K. Ç. sevk edildikleri Ankara Batı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince "kamu görevlisini yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle spor alanında kırık oluşacak şekilde yaralamak" suçundan bu sabah tutuklandı.

FARUK KOCA: 5-10 SANİYE SONRA KENDİSİNİ YERE ATTI

Ankaragücü Başkanı Faruk Koca ilk ifadesinde "Hakemin verdiği yanlış kararlar ve tahrik edici davranışlardan dolayı bu olay gelişmiştir. Amacım, hakeme sözlü tepki gösterip yüzüne tükürmekti. Bu esnada hakemin yüzüne bir tokat attım. Benim atmış olduğum tokat kırığa sebebiyet vermez. Benim atmış olduğum tokattan sonra hakem yaklaşık 5-10 saniye ayakta durdu, daha sonra kendisini yere attı" ifadelerini kullandı.

HALİL UMUT MELER: 'SENİ ÖLDÜRECEĞİM' DEDİ

Hakem Halil Umut Meler ise ifadesinde "Faruk Koca benim sol göz altıma yumrukla vurdu, yere düştüm. Ben yerdeyken tüm şahıslar birçok kez yüzüme ve vücudumun diğer yerlerine tekmeyle vurdular. Faruk Koca, tüm hakem arkadaşlarım ile bana 'Sizi bitireceğim' dedi. Bana hitaben 'Seni öldüreceğim' dedi. Bana vuran Faruk Koca'dan ve diğer şahıslardan davacı şikayetçiyim. Uzlaşmak istemiyorum. Söyleyeceklerim bundan ibarettir" şeklinde konuştu.

MUSTAFA KAMİL ABİTOĞLU, KONUŞTU: HALA İNANAMIYORUM

Sabah'ın haberine göre: Türk futbolunda yaşanan bu skandalla ilgili eski hakem Mustafa Kamil Abitoğlu'dan da çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte o sözler...

"Geçen senenin sonunda, gözlemciliği ve hakem yöneticiliği ile ilgili tüm görevlerimi bıraktığımdan bu yana maç izlemiyorum. İnsanlara bunu söylediğimde şaşırıyorlar. Ancak bu kararımın ne kadar doğru olduğunu dün akşam bir kez daha görmüş oldum. Söyleyecek söz bulamıyorum. En üst düzeydeki bir yöneticinin bunu yapması konusunda şoktayım. Hala inanamıyorum. Halil Umut Meler çok iyi niyetli ve sempatik bir kardeşimdir. Alt liglerde bu olaylar sıkça oluyor, üstelik sadece hakemlere değil sporcu kardeşlerimize de böyle şeyler yapılıyor maalesef.

Ancak bu olay; Türk futbolunun zirvesinde, milyonların gözü önünde ve 1 numaralı hakeme karşı yapıldı. Onur kırıcı, utanç verici bir davranış. Bu işte her zaman hakemler günah keçisi ilan ediliyor. Halil Umut Meler'in FIFA kokartının olması FIFA'nın bir yaptırım uygulayacağı anlamına gelmez. UEFA ve FIFA bu işe karışmaz. TFF gereğini yapacaktır. Tüm dünyaya rezil olmuş durumdayız. Halil Umut Meler adına da onun ailesi adına da çok üzüldüm. Allah kimsenin başına böyle bir şey vermesin.

Şimdi burada gözler Türkiye Futbol Federasyonu'nda... TFF alacağı kararla Türk futboluna yön verecek. İndirim söz konusu olmadan, en üst cezayı vereceklerine inanıyorum. Bu ceza tüm kulüp başkanlarına, yöneticilere, teknik direktörlere ve futbolculara kısaca herkese mesaj olacak. Umarım bu üzücü olay bir milat olur. Türk spor ailesi bir daha böyle bir şey yaşamaz ve herkes birbirine artık sevgi içerisinde, saygılı, hoşgörülü davranır.

TFF BAŞKANI MEHMET BÜYÜKEKŞİ: İZMİR'E DÖNMEK İSTİYOR

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ise Ankara'da tedavi gördüğü hastanede ziyaret ettiği Halil Umut Meler ile ilgili şunları söyledi:

"Tüm futbol camiamıza geçmiş olsun. Biliyorsunuz gerekli açıklamalarımızı yaptık. Halil Umut Meler hocamızı az önce ziyaret ettik. Merkez Hakem Kurulu Başkanımız ve tüm yönetim kurulumuzla birlikte buradayız. Anında hızlı bir şekilde gece toplandık. Hızlı bir şekilde de bugün sabah Ankara'ya geldik. Az önce başhekimimizin bize belirttiği üzere biz de gördük ki sağlık durumu gayet iyi hocamızın. İnşallah yarın taburcu olacak. Hocamızın 10 günlük bir yavrusu var. O yüzden bir an önce ailesine gitmek istiyor, İzmir'e dönmek istiyor.

Bu yapılan saldırı gerçekten hepimizi çok derinden üzdü. Bu tür konularla keşke şu anda burada olmasaydık. Biz TFF olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na katıldık. Vatandaşlarımızı güzel bir şekilde onurlandırdık, gururlandırdık. 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'na İtalya ile birlikte ev sahipliği yapma hakkı aldık. Ama bu olayın kesinlikle unutulmaması lazım. Bunun bir milat olması lazım. Dün akşam da söyledim, 'yeter' dedim. Bugün buraya gelmemiz sadece bir geçmiş olsun için değil. Bugün önemli görüşmeler yapacağız. Yönetim kurulumuzla birlikte Gençlik ve Spor Bakanımızla, İçişleri Bakanımızla, Adalet Bakanımızla önemli görüşmeler yapacağız. Bu olayın gerek suçluları gerekse buna sebep veren tüm paydaşlarının buradan tekrar kendilerine gelmesini özellikle tüm kamuoyundan talep ediyorum.

"YARIN YÖNETİM KURULU TOPLANTIMIZ VAR"

Türkiye'de profesyonel futbol liglerinin ertelenmesiyle ilgili görüşmelerimizi yapacağız. Yarın yönetim kurulu toplantımız var. Yarın yönetim kurulu toplantımızda bütün konuları açıklığıyla, neyin nasıl devam edeceğiyle ilgili, ne kararlar alacağımızla ilgili sizlere daha detaylı bilgiler vereceğiz. Tekrar altını çiziyorum bu olayı şiddetle kınıyoruz. Bu oldu 2 hafta sonra eski haline gelsin, böyle bir şeyi kesinlikle kabul etmiyoruz."

Kaynak: Sabah

Editör: Bilge Güler