Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in vizyoner yaklaşımıyla Ordu’ya kazandırılan asfalt plent tesisi ve beton santralleri ile yol yatırımlarına hız katarak kentte tüm zamanların en büyük ulaşım rekoru kırıldı. Ordu Büyükşehir Belediyesi kendi tesislerini kurmasıyla daha fazla maliyet ve zaman kaybının önüne geçti.

ordu-hilmi-guler

27 bin 500 km kırsal yol ağına sahip Ordu’nun kronikleşen sorunlarını çözüme kavuşturmak amacı ile Başkan Güler’in liderliğinde kurulan asfalt plent ve beton santralleri tesisi ile şehrin ulaşımı yeniden şekillendirildi. Altınordu, Gölköy ve Ünye’de bulunan tesisler ile 5 yılda 2 bin 120 km asfalt ve beton yol çalışması gerçekleştirildi. 

ordu-hilmi-guler

2 KAT ÜRETİMLE HEM ZAMANDAN HEM EKONOMİDEN TASARRUF
İlçe merkezlerinin yanı sıra en ücra yerleşim birimlerine asfalt ve beton asfalt hizmeti götürmek için seferberlik başlatan Büyükşehir Belediyesi, asfalt ve betonu özel firmalardan almış olması durumunda daha fazla maliyet oluşacaktı. Bunun önüne geçen Ordu Büyükşehir Belediyesi, kendi kurduğu tesislerle daha hızlı, daha fazla üretim gerçekleştirme ve laboratuvarda test edilmiş uygun karışımı üretme özelliğiyle hem zamandan hem de ekonomiden tasarruf sağladı.

ordu-hilmi-guler

KENDİ TESİSLERİ İLE YOL YATIRIMLARI HIZLANDI
Zorlu coğrafyada yapılan yol yatırımları için hizmet veren tesislerle kendi asfalt ve betonunu üreten Ordu Büyükşehir Belediyesi 19 ilçeyi şantiyeye çevirerek yol çalışmalarını daha da hızlı gerçekleştirme imkanı buldu. 

Türkiye’nin en fazla kırsal yol ağına sahip olan Ordu’da 5 yıl içerisinde görülmemiş rekor kırılarak 2 bin 120 km yol vatandaşların hizmetine sunuldu.

ordu-hilmi-guler

ORDU’DA İLKLERİN ADI: HİLMİ GÜLER

Çambaşı Yaylası, Başkan Güler sayesinde hem kayak tesislerine hem 5 yıldız konforundaki otele hem de doğalgaza kavuştu.

ordu-hilmi-guler

Göreve geldikten sonra turizm imkanlarının artırılmasına yönelik Kabadüz-Çambaşı’nda yayla merkezini yenileyen, yeni kayak tesislerini ve turistik evlerini turizme kazandıran Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in girişimleri ile inşa edilen 5 yıldız konforundaki otel ve kayak tesislerine doğalgaz verilmesine başlandı.

ordu-hilmi-guler

Bir dizi programa katılmak için Kabadüz ilçesini ziyaret eden Başkan Güler, son dönemde Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalarla bölgesinde kış turizminde iddialı bir konuma gelen Çambaşı yaylasında Yokuşdibi, Turnalık ve Çambaşı Yayla Merkezi’nde esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.

ordu-hilmi-guler

Buradan kayak tesislerini ve inşaatı bitirerek turizme hizmet vermeye başlayan 5 yıldız konforundaki otele doğalgaz verilmesine yönelik açılışa katılan Başkan Güler, en mutlu günlerden birini yaşadığını söyledi.

ordu-hilmi-guler

2012 yılından bu yana Çambaşı yaylasında otel inşaatının tartışıldığını, göreve geldikten sonra Ordulu işadamlarını bir araya getirerek otelin inşaatına başlandığını aktaran Güler, “Bizim en büyük kazancımız, ortaklık kültürünün pekiştirilerek bu yatırımın gerçekleştirilmesi oldu. Bundan herkesin büyük rolü ve emeği oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Başkan Güler, Çambaşı Kayak Tesisleri ve 5 yıldız konforundaki otelin doğalgaza kavuşturulmasında büyük desteklerini gördükleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan’a teşekkür etti.

ordu-hilmi-guler

BAŞKAN GÜLER’E TEŞEKKÜR ETTİLER

Programda konuşan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in geçmişten bugüne Ordu’ya çok önemli hizmetleri olduğunu kaydetti.

Şanlıtürk, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Gerçekten çok önemli bir değerimiz. Enerji Bakanlığı döneminde Ordu iline doğalgazın getirilmesinde çok büyük emekleri var. Bir nevi olmazı başardı. Daha birçok il sıradayken Ordu’ya bu hizmetin getirilmesi önemliydi. Karadeniz-Akdeniz yolunun yapılmasında da Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımızın kıymetli Bakanımızın çok büyük emeği vardır. Ben Çambaşı’na bu yatırımların yapılmasında emeği bulunan ortakları tebrik ediyor, doğalgaz açılışının da hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

ordu-hilmi-guler

AK Parti Ordu Milletvekili İbrahim Ufuk Kaynak, Başkan Güler ile birlikte Ordu’da çok önemli yatırımların yapıldığını bundan sonraki süreçte hep birlikte yeni çalışmalar gerçekleştireceklerini belirtti.

21 ortaklı Çambaşı Yatırım Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Kayak Kulübü Başkanı Cem Şenocak’da konuşmasında hem otelin yapılmasında hem de doğalgazın gelmesinde emeği bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür etti.

Doğalgazın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Şenocak, “Şirketimizin ve ortaklarımızın birinci amacı Ordu’da bugüne kadar başarıya ulaşamamış ortaklık ruhunun gelecek nesillere bir örnek oluşturması ve ortaklıkla başarıya ulaşılabileceğini ispatlamak olacak. Çambaşı Yatırım A.Ş. ve Magic Grup olarak, Büyükşehir Belediye Başkanımızın da eski bir Enerji Bakanı olması avantajını kullanarak Türkiye’deki ilklerden birini gerçekleştirerek BOTAŞ ana hattından delme usulü ile otelimize ve tesise doğalgaz getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

ordu-hilmi-guler

DOĞALGAZ YANMAYA BAŞLADI

Protokol konuşmaların ardından sembolik olarak meşaleler yakıldı ve Çambaşı Kayak Merkezi ve otele doğalgaz hizmet verilmeye başlandı.

Törene, Ordu Valisi Muammer Erol, Kabadüz Kaymakamı Mehmet İlgen, AK Parti Ordu İl Başkanı Selman Altaş, MHP Ordu İl Başkanı Mehmet Özçelik, İlçe Belediye Başkanları, BOTAŞ yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program öncesinde ise protokol üyeleri kısa süre içerisinde açılışı yapılacak otelde incelemelerde bulundu.

ÇAMBAŞI YAYLASI DOLDU TAŞTI

Ordu Büyükşehir Belediyesinin yarıyıl tatilinde ücretsiz ulaşımından 3 bin kişi yararlandı. Son yıllarda yapılan yatırımlarla cazibesi artan Çambaşı Yaylası hafta sonu doldu taştı.

ordu-hilmi-güler

Ordu Büyükşehir Belediyesinin yarıyıl tatilinde öğrenci ve ailelerine yönelik Çambaşı Yaylasına yaptığı ücretsiz ulaşımdan yaklaşık 3 bin kişi yararlandı.

Büyükşehir Belediyesinin yarıyıl tatili ve Çambaşı Kar Festivali nedeniyle ücretsiz ulaşım imkânı sunduğu yaylaya ilgi yoğun oldu. Yarıyıl tatilinde hafta sonuna rastlayan 26-27- ve 28 Ocak tarihleri ile 2-3-4 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen Çambaşı Yaylası’na ücretsiz ulaşımda toplam 167 minibüs yaklaşık 3 bin çocuk ve ebeveyni yararlandı. Modern konaklama alanları, kış sporları çeşitliliği ve eşsiz doğa güzelliğiyle Çambaşı Yaylası’nın bütün imkanlarını kullanan öğrenciler aileleri ile birlikte keyifli bir tatil geçirdiler.

ordu-hilmi-güler

“BİZLER İÇİN BİR DEĞİŞİKLİK OLDU, ÇOK MEMNUN KALDIK”

Tatil boyunca sayısız seferler ile Çambaşı Yaylası’na giden vatandaşlar Büyükşehir Belediyesinin bu fırsatı sundukları için oldukça mutlu olduklarını ifade ettiler. Öğrenci ve aileleri “Büyükşehir Belediyesinin yaptığı bu uygulama bizler için çok iyi oldu. Burada çok eğlendik. Yarıyıl tatilinde bizler için bir değişiklik oldu, güzel bir tecrübeydi. Çok memnun kaldık, bayağı da kalabalık var” şeklinde konuştular.

ordu-hilmi-güler

KAYAK TESİSLERİ HAFTA SONU DOLDU TAŞTI

Öte yandan kendi imkanları ile birlikte Çambaşı’na giden vatandaşların da ilgisi oldukça yoğun oldu. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, sadece hafta sonunda Doğa Kayak Tesisleri’nde yaklaşık 10 bin kişiyi ağırladıklarını belirtti.

Son yıllarda yaylaya yaptıkları yatırımlarla Çambaşı’nın turizm cazibesini arttırdıklarını belirten Başkan Güler, “Burası bir çekim merkezi haline geldi. Gördüğünüz gibi buraya yoğun bir ilgi var. Sadece bugün 10 binin üzerinde katılım oldu. Böylelikle buranın ekonomisine de katkı sunduk. Güzelliklerimizi duyurup, tanıtıyoruz. Bizim en büyük kazançlarımızdan bir tanesi Karadeniz’in güzel şehirlerinden biri olmak. Mutluluğun resmi bu” dedi.

ordu-hilmi-güler

ORDU BİSİKLET YOLLARIYLA DONATILDI

Bisiklet ve yürüyüş yolları büyükşehir ile her geçen gün artıyor.

ordu-hilmi-guler

Ordu Büyükşehir Belediyesi sağlıklı yaşamı desteklemek, kent estetiğine katkı vermek ve sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için ilçeleri yeni bisiklet ve yürüyüş yolları ile donatmayı sürdürüyor. Başkan Güler’in göreve geldiği günden bu yana 8 bin 500 metreyi aşan bisiklet yollarının daha da artması için Büyükşehir Belediyesince yeni çalışmalar gerçekleştiriliyor.

ordu-hilmi-guler

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak, vatandaşlara sağlıklı yürüyüş, spor ve dinlenme alanları oluşturmak için başlattığı çalışmalar aralıksız devam ediyor. Hayata geçirdiği projelerle her kesime hitap eden Ordu Büyükşehir Belediyesi, yaptığı bu çalışmalarla ilçelere hem yeni bir kimlik kazandırıyor hem de vatandaşların rahatça kullanacağı alanlar ortaya çıkarıyor.

 ordu-hilmi-guler

BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ YOLLARI İLÇELERE DEĞER KATIYOR   

Başkan Güler’in göreve başladığı günden itibaren hız kazanan bisiklet ve yürüyüş yolları çalışmaları kapsamında ilçeler bu alanda büyük değer kazandı. Bu çerçevede Ünye, Perşembe, Gülyalı ve Altınordu’da bisiklet yolları inşa edildi. Bisiklet yollarının yanı sıra yürüyüş yollarına da önem veren Büyükşehir Belediyesi Aybastı, Fatsa, Altınordu, Ünye, Gülyalı ve Perşembe ilçelerinde ise sağlıklı yaşamı destekleyecek ve kent estetiğine katkı verecek yürüyüş yolarını hizmete açtı. Kullanıma açılan alanlarda standartlara uygun yapılan çalışmalara ek olarak dinlenme ve spor aktiviteleri için alanlarda oluşturuldu.

ordu-hilmi-guler

Yapılan çalışmalar vatandaşlar tarafından da büyük takdir toplarken bu alandaki çalışmalar hazırlanan program dahilinde devam ediyor. 

ORDU’DA SULAR AKIP GİTMİYOR

 ordu-hilmi-guler

BÜYÜKŞEHİRDEN 10 İLÇEYE 61 GÖLET

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in öncülüğünde su kaynaklarının çeşitlendirilmesini sağlamak ve gelecekte oluşabilecek kuraklığa karşı tedbirli olmak amacıyla 10 ilçede 61 gölet projesi hayata geçirildi.

ordu-hilmi-guler

Göreve geldiği günden bu yana hayata geçirdiği yatırımlarla şehri geleceğe hazırlayan Başkan Güler, 5 yıl içerisinde 1678 km içme suyu hattı çalışması ile Ordu’da su sorunu en aza indirirken 10 ilçede hayata geçirdiği göletler ile de alternatif su kaynaklarını artırdı.

ordu-hilmi-guler

İÇME SUYU, TARIM VE HAYVANCILIKTA KULLANILIYOR

2019 yılından bu yana kırsal mahalleler ağırlıklı Akkuş’da 1, Altınordu’da 8, Aybastı’da 6, Çatalpınar’da 3, Gölköy’de 5, İkizce’de 1, Kabataş’ta 5, Korgan’da 11, Mesudiye’de 19 ve Perşembe’de 2 olmak üzere içme suyu, hayvancılık ve tarımda kullanılacak 61 gölet şehre kazandırıldı.

ordu-hilmi-guler

DOĞAL YAPI BOZULMADI

Yağan kar ve yağmur sularının kaynağında tutulduğu göletler doğal yapıyı ve estetiği bozmayacak şekilde inşa edildi.

ordu-hilmi-guler

SOSYAL MARKET TAKDİR TOPLUYOR

Başkan Güler’in öncülüğünde Ordu’da yardımlar koli ile değil, alışveriş kültürü ile yapılıyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in girişimleri ile kurulan Sosyal Market ile şehirde bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlar “Sağ elin verdiğini sol el görmesin” sözü anlayışıyla koli yardımları ile değil, alışılmışın dışında alışveriş kültürü ile destek görüyor.

ordu-hilmi-güler

Başkan Güler’in vizyonu ile Ordu’da hayata geçirilen Sosyal Market ihtiyaç sahiplerinin gereksinimlerini giderme konusunda büyük kolaylık sağlıyor. Vatandaşlar öncesinde aldıkları koli yardımları ile sadece pirinç, makarna, un gibi ihtiyaçlarını giderebilirken bu market ile giyimden gıdaya, temizlik ürünlerinden kırtasiyeye tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Bu anlayış Orduluların da büyük takdirini topluyor.

ordu-hilmi-güler

TAMAMEN ÜCRETSİZ

2021 yılından bu yana modern şartlar altında destek gören vatandaşlar hiçbir ücret ödemeden marketten ayrılıyor. Dezavantajlı vatandaşlar bu bağışları isterlerse online uygulama üzerinden de yapabiliyor. 

ordu-hilmi-güler

HAYIRSEVERLER İLE VATANDAŞ ARASINDA KÖPRÜ

Marketin malzeme stokunu hiç boş bırakmayan Büyükşehir Belediyesi, firmalar ve hayırseverlerden de büyük destek görüyor. Böylelikle yardımlar şeffaf bir işleyiş ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor.

ordu-hilmi-güler

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE DE DESTEK VERİYOR

Sosyal Market ile 19 ilçede ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaşan Ordu Büyükşehir Belediyesi aynı zamanda üniversite öğrencilerine verdiği destekle onların maddi yüklerini de hafifletirken daha rahat bir eğitim hayatı sunmalarına katkı sağlıyor.

Editör: Ferhat Erdemir