Sağlık tesislerindeki kreşler açık olacak

Sağlık Bakanlığı'nca yayımlanan genelgeye göre, tam kapanma döneminde sağlık tesislerinde bulunan kreşler, tedbirlere dikkat edilerek açık tutulacak.

Google Haberlere Abone ol
Sağlık tesislerindeki kreşler açık olacak
29.04.2021 17:10

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında uygulanacak "tam kapanma" sürecinde, kamu çalışanlarına yönelik yayımladığı genelgeye göre, sağlık tesislerinde bulunan kreşler açık tutulacak.

Tam kapanma sürecinde, her ikisi de çalışan çocuklu eşlerin, olası olumsuzlukların yaşanmaması için aynı anda nöbete getirilmeyeceğinin vurgulandığı genelgede maddeler halinde şunlara yer verildi;

1. Esnek çalışma yöntemine, sağlık hizmet sunumunu da aksatmayacak şekilde yetkilendirilmiş olan tüm idarecilerce (Merkez de Birim Amirleri, bağlı ve ilgili kurumlarda en üst kurum amiri, İl Sağlık Müdürleri, İlçe Sağlık Müdürleri, Toplum Sağlığı Merkezi Başkanları ve Başhekimler) riayet edilerek tam kapanma döneminde de uygulama yapılabilmesi için çaba gösterilecek.

2. Sağlık tesislerinde bulunan kreşler, çalışanların mağduriyet yaşamaması için pandemi tedbirlerine azami dikkat edilerek açık tutulacak.

3. İhtiyaç halinde sağlık çalışanlarının çocuklarına hizmet veren bakıcıların muafiyeti başta olmak üzere pandemi ile mücadele kapsamındaki iş ve işlemlerle ilgili olarak İl Hıfzıssıhha Kurullarına karar veya kararlar almak üzere teklifte bulunulabilecek.

4. Kreş bulunmayan veya kreş imkanı yetersiz olan yerler ile bakıcısı olmayan çalışanlar için 5. 6. ve 7. maddelerdeki tedbirlerin uygulanmasına gayret edilecek.

5. Çalışan eşlerin her ikisinin de Bakanlığımız personeli olması halinde, kamu sağlık hizmetinin sürdürülebilirliğine yönelik gerekli tedbirlerin alınması kaydıyla okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan çalışanların çalışma saatleri aynı döneme denk gelmeyecek şekilde düzenlenmesine azami gayret edilecek.

6. Tam kapanma döneminde her ikisi de çalışan çocuklu eşlerin; olası olumsuzlukların yaşanmaması için aynı anda nöbete getirilmemesi için kurum amirlerince gerekli hassasiyet gösterilecek ve her türlü tedbir alınacaktır.

7. Bu süreçte 5. ve 6. maddelerde belirtilen sebeplerle yıllık izin kullanmak isteyen personele imkanların elvermesi halinde kolaylık sağlanacaktır.

Yorumlar