Sınavlar ertelendi mi hangi sınavlar ertelendi? ÖSYM sınavları yapılacak mı? Sondakika ALES açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı, bir süre önce koronavirüs nedeniyle sınavların ertelendiğini açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonlarca öğrenci sınavlar ertelendi mi diye sorarken açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüz yüze eğitime ara verildiğin ve tüm sınavların da ertelendiğini duyurdu. MEB sınavları mı ÖSYM sınavları mı ertelendi? o da belli oldu.

Google Haberlere Abone ol
Sınavlar ertelendi mi hangi sınavlar ertelendi? ÖSYM sınavları yapılacak mı? Sondakika ALES açıklama
27.04.2021 15:15

Milyonlarca öğrenci sınavlara hazırlık yaparken son dakika açıklaması geldi. Kabine Toplatısında alınan yenkarara göre, okullarda 3 Mayıs sonrasında yapılması planlanan dönem sınavları, ertelendi. ÖSYM sınavları sınavlarının akıbeti araştırılıyor.

Sondakika açıklaması! ÖSYM'nin açıklamasına göre, ALES 2 Mayıs Pazar günü yapılacak. Sınava katılacak adaylar ve sınav görevlileri kısıtlamadan muaf tutulacak.

SINAVLAR ERTELENDİ Mİ? BAKAN SELÇUK NE DEMİŞTİ?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, milyonlarca öğrencinin merak kesildiği konu hakkında açılamada bulunmuştu. Buna göre; “Eğer Bilim Kurulu’ndaki hocalarımız tabloyu ortaya koyduklarında 3 Mayıs'taki sınavların ertelenmesi gerekir bir şekilde yeniden bir tanzime ihtiyaç var denildiğinde, inanın hiç tereddüt etmeyiz derhal yaparız.” dedi.

26 Nisan günü gerçekleştirilen Kabine toplantısında alınan kararlarla sınavlar ertelendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüz yüze eğitime ara verildiğin ve tüm sınavların da ertelendiğini duyurdu.

Anaokulu, kreş, 8'inci ve 12'nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecektir.

Sınavlar ertelendi mi?

ÖSYM SINAVLARI ERTELENDİ Mİ?

İçişleri Bakanlığının gönderdiği genelgeye göre, ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan, kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecek, bu nedenle ÖSYM bünyesindeki sınavlar gerçekleştirilecek.

ALES ERTELENDİ Mİ?

Tam kapanma süreci 29 Nisan Perşembe günü başlayacak ve 17 Mayıs'a kadar devam edecek, ALES/1 ise 2 Mayıs'ta gerçekleşecek.

ALES sınavıyla ilgili sorulara yanıt İçişleri Bakanlığının 81 ile gönderdiği tam kapanma genelgesiyle geldi. Yayınlanan genelgeye göre, ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan ve ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri kısıtlamadan muaf olacak.

Sınavlar ertelendi mi?

YKS ERTELENDİ Mİ?

Mevcut takvime göre, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) 26-27 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek. Temel Yeterlik Testi (TYT) 26 Haziran, Alan Yeterlik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) 27 Haziran tarihlerinde uygulanacak. ÖSYM'nin resmi internet sitesinde ise sınav tarihlerinin değişebileceği belirtildi. ÖSYM "Kovid-19 salgınının seyrine göre yeni tedbirler alınması durumunda 2021 Yılı Sınav Takvimi güncellenebilecektir'' açıklaması yaptı.

LGS ERTELENDİ Mİ?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın 6 Haziran 2021 Pazar günü gerçekleştirileceğini duyurdu. LGS merkezi sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

SINAVLAR NE ZAMAN YAPILACAKTI?

İllere gönderilen son yazıda; hazırlık, 9, 10 ve 11'inci sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçileceği hatırlatılarak, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin birinci sınavları 1 Kasım 2020-26 Mart 2021 arasında işlenen konu ve kazanımları kapsayacak şekilde ilgili zümrelerce hazırlanacak ve 3 Mayıs 2021'den itibaren "Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları" konulu yazıda belirtilen açıklama ve kurallar çerçevesinde planlanarak uygulanacak.

Lise son sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına ilişkin tüm iş ve işlemleri en geç 28 Mayıs'a kadar tamamlanacak.

Yurt dışında bulunan ve uygulanan sınavlara bulunduğu ülkede katılmak isteyen öğrenciler, gerekli başvuruları yaptıktan sonra sorular, yurt dışı temsilciliğince verilecek resmi e-posta adresi üzerinden elektronik ortamda gönderilecek ve yurt dışı temsilciliğince sınav uygulanacak.

Sınavlar ertelendi mi, iptal mi?

MEB'DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı da alınan yeni kararı duyurdu. ''Resmî ve özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim kurumlarında 17 Mayıs 2021 tarihine kadar yüz yüze eğitime ara verilmiş olup uzaktan eğitime geçilmiştir. Uygulama, 29 Nisan 2021 Perşembe saat 19.00’dan itibaren başlayacaktır.''

Yorumlar