Tüm öğretmenler aşı olacak mı? Öğretmenlere aşı randevusu açıldı mı? Sağlık Bakanı açıkladı

Sağlık Bakanı Koca tüm öğretmenlerin aşı olacağını duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, bu yazın maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz olacağını vurguladı. Peki Tüm öğretmenler aşı olabilecek mi? Öğretmenlere aşı randevusu nasıl alınır?

Google Haberlere Abone ol
Tüm öğretmenler aşı olacak mı? Öğretmenlere aşı randevusu açıldı mı? Sağlık Bakanı açıkladı
02.06.2021 19:43

Sağlık Bakanı Koca, bugün toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulundu. Kademeli normalleşme ve aşı programının masaya yatırıldığını açıkladı. Ayrıca son dakika olarak Sağlık Bakanı Koca "Tüm öğretmenler aşı olacak" açıklamasında bulundu. Açıklamanın ardından tüm öğretmenler aşı olacak mı? Aşı randevusu nasıl alınır? merak ediliyor.

Sondakika Bakan Selçuk açıkladı: Eğitim çalışanlarının tamamına 7 Haziran’dan itibaren aşılanma randevusu açılacak.

ÖĞRETMENLERE YAŞ SINIRI OLMADAN AŞI

Bakan Koca, sosyal medyadan yaptığı açıklamada 7 Haziran Pazartesi gününden itibaren yaş sınırı olmaksızın tüm öğretmenlerin aşı olabileceğini açıkladı. Bakan Koca, Twitter hesabından, "Önümüzdeki hafta aşılama programımız için yeni bir dönem daha başlıyor. 7 Haziran Pazartesi gününden itibaren yaş sınırı olmaksızın tüm öğretmenlerimiz aşı olabilecekler. Aşı ile bağışıklık kazanacak ve salgını gündemimizden çıkaracağız. Bu güce güvenin." ifadeleri ile yeni uygulamayı duyurdu.

Aşı randevusu

"HER KAPANMADA AĞIR BEDELLER ÖDÜYORUZ"

Salgının seyri dikkate alındığında, sosyal hareketliliğin kısıtlandığı dönemlerin, vaka sayılarının dramatik şekilde düşmesiyle sonuçlandığının bir gerçek olduğunu ifade eden Koca, "Her kapanma döneminde büyük bedeller ödeyerek vaka sayılarının düşüşüne şahit oluyoruz. Öte yandan kontrolü kaybettiğimiz her açılma dönemini de katlanarak artan vaka sayıları, hasta sayıları ve kayıplarla derin izler bırakarak tecrübe ediyoruz. Şurası muhakkak ki kontrollü şekilde sosyalleşmedikçe, tıbbi, beşeri, iktisadi ve sosyolojik olarak ağır bedeller ödüyoruz." dedi.

Kapanma dönemlerinin salgının akut problemlerinin yönetimi açısından çok önemli rolü olduğunu vurgulayan Bakan Koca, "Ancak uzun vadede bıraktığı sosyal ve psikolojik etkiler ise kesinlikle göz ardı edilmemeli." şeklinde konuştu.

ALO 182 ÜZERİNDEN RANDEVU ALMA

Kovid-19 aşısı olacak 80 yaş ve üstündeki vatandaşlar, mobil uygulama veya internetin yanı sıra MHRS Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyor.

"MASKELERİN YÜZÜMÜZÜ TERLETTİĞİ SON YAZ BU YAZ OLACAK"

Bakan Koca'nın açıklamasının devamı ise şöyle:

Kısıtlama dönemlerinde gösterdiğimiz fedakarlığın neticelerini acele ederek, bir anda eski normallerimize dönmeye kalkarak heba etmemeliyiz. Her ne kadar salgının seyrinde önemli bir kırılma temin etmiş olsak da virüsün halen aramızda dolaşımda olduğunu unutmamalıyız. Kademeli normalleşme döneminin bir günde eski normale dönmek olmadığını, daha ağır bedeller ödememek için adım adım normal hayata dönme çabası göstereceğimiz günler olduğunu aklımızdan çıkarmayalım. Unutmayalım ki bundan sonra bireysel tedbirler çok daha önemli olacak. Kendi tedbirimizi alarak normalleşen hayata katılmayı öğreneceğiz.

Maskelerin yüzümüzü terlettiği son yaz bu yaz olacak.

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

MHRS üzerinden randevu oluşturmak için www.mhrs.gov.tr adresine girin. Üyeyseniz bilgilerinizi girerek sisteme giriş yapın. Eğer üye değilseniz “Üye Ol” seçeneğini tıklayıp üyelik oluşturun.

Koronavirüs aşı randevusu almak için sisteme giriş yaptıktan sonra “Aşı Randevusu Al” seçeneğini tıklayın.

Vatandaşlar, öncelikli grupta olup olmadığını, aralarında boşluk olacak şekilde "AŞI", "T.C. kimlik numarası" ve "T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi"ni yazarak 2023'e kısa mesaj (SMS) göndererek sorgulayabiliyor.Kişi, aşı yapılacak öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendiriliyor. Uygulamayla seçilen sağlık kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu alınabiliyor. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderiliyor.

Yorumlar