2022 Temmuz zammı ne kadar olacak? Emekli ve memura ek zam için 3 formül

13 milyon emekli ile 4 milyon memur için yılın ikinci zammı Temmuz ayında yapılacak. Ocak ayında ilk artış yapılan maaşlara bu kez yine enflasyon oranına göre zam gerçekleşecek. 2022 temmuz zam oranıyla ilgili ipuçları gelmeye davam ederken, ek artış da gündemdeki yerini koruyor. 4 Temmuz'da açıklanacak haziran ayı enflasyonu ile birlikte 6 aylık oran ortaya çıkmış olacak.

2022 Temmuz zammı ne kadar olacak? Emekli ve memura ek zam için 3 formül - Sayfa 1

6 Aylık enflasyon SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışını belirlerken memur ve memur emeklilerinin de toplu sözleşme zammı haricinde alacakları enflasyon farkını belirleyecek. İşte emekliye ve memura 2022 temmuz zammı ile ilgili son dakika haberinin detayları!

2022 Temmuz zammı ne kadar olacak? Emekli ve memura ek zam için 3 formül - Sayfa 2

Son dakika haberi... Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in emekli ve memurlara maaş düzenlemesi hazırlığı açıklamasının ardından gözler yeniden 2022 temmuz zam dönemine çevrildi. Enflasyon artışı ve toplu sözleşme zammı haricinde emekliler ve memurlar için Ocak ayında yapılan ek artışa benzer bir sosyal refah desteği gündemde. Buna göre üç formül öne çıkıyor.

2022 Temmuz zammı ne kadar olacak? Emekli ve memura ek zam için 3 formül - Sayfa 3

4 AYLIK ORAN AÇIKLANDI

Nisan ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 4 aylık enflasyon arına da ortaya çıkmış oldu. 6 aylık enflasyonun belirlenmesi için Mayıs ve Haziran enflasyon verileri kaldı. Nisan enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 4 aylık enflasyon arını yüzde 31,71 oldu. Aralık ayında 686,95 olan TÜFE endeksi Nisan ayı ile birlikte 904,79'a çıktı. Bu değişim 4 aylık enflasyon oranının yüzde 31,71 olarak gerçekleşmesini sağladı.

2022 Temmuz zammı ne kadar olacak? Emekli ve memura ek zam için 3 formül - Sayfa 4

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak ve Temmuz ayında yapılan maaş artışları bir önceki 6 aylık enflasyon oranı kadar oluyor. Yani SSK ve Bağ-Kur emeklileri temmuz ayında Aralık ile Haziran arasında oluşan 6 aylık enflasyon kadar artış alacak. Nisan ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin 4 aylık enflasyon artış oranı yüzde 31,71 olarak gerçekleşti.