29 Ekim tatili ne zaman başlayacak? 28 Ekim Perşembe tatil mi yarım gün mü?

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlanacak. Milli bayramlar arasında yer alan bu özel gün resmi tatil olarak biliniyor. Peki, 29 Ekim tatili ne zaman başlayacak? 28 Ekim Perşembe tatil mi yarım gün mü? İşte detaylar...

Google Haberlere Abone ol
29 Ekim tatili ne zaman başlayacak? 28 Ekim Perşembe tatil mi yarım gün mü?
27.10.2021 10:42

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının vizyoner bakışıyla 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen Cumhuriyet Bayramı ömüzdeki Cuma günü kutlanacak. Resmi tatil olan bu gün ve bir önceki gün olan 28 Ekim'de çalışma mesasinin nasıl olduğu araştırılıyor. Peki, 29 Ekim tatili ne zaman başlayacak? 28 Ekim Perşembe tatil mi yarım gün mü? Merak edilen ayrıntılar haberde..

29 EKİM TATİLİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili nedeniyle 29 Ekim Cuma günü tüm resmi kurumlarında resmi tatil ilan edildi.

29 Ekim tatili, 28 Ekim Perşembe günü öğleden sonra başlıyor. Yani 28 Ekim günü resmi kurumlarda yarım gün çalışma oluyor.

28 EKİMDE HANGİ KURUMLARDA YARIM GÜN TATİL OLACAK?

Resmi kurumlar da öğlene kadar hizmet veriyor. Ayrıca okullar da öğleden sonra tatil oluyor. Bu durumda 28 Ekim öğleden sonra okulların ve birçok işletmenin resmi tatile başladığını söylemek mümkün. 

29 EKİMCUMHURİYET BAYRAMI

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI NEDİR?

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta[2]kutlanan bir millî bayramdır.

Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir. 29 Ekimlerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.

1925 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet'in ilanı günü yeni Türk Devleti'nin bayramı ilan edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

Yorumlar