40 yaş üstü aşı randevusu alma MHRS | 40 yaş üstü aşılanıyor mu, 40 yaş üstü aşı başladı mı?

40 yaş üstü aşı randevusu alma vatandaşlar tarafından yoğun olarak araştırılıyor. Sağlık Bakanlığı, aşılamanın 4 grup halinde süreceğini duyurmuştu. 40 yaş üstü vatandaşlar olarak e-nabız sistemi üzerinden aşı durumunu öğrenecek ve randevuları çıktıysa alabilecekler. 40 yaş üstü aşı randevusu nasıl alınır, nereden? 40 yaş üstü aşı başladı mı? cevabı haberimizde.

Google Haberlere Abone ol
40 yaş üstü aşı randevusu alma MHRS | 40 yaş üstü aşılanıyor mu, 40 yaş üstü aşı başladı mı?
11.06.2021 13:19

40 yaş üstü aşı randevusu alma işlemi MHRS ve e-nabız sistemi üzerinden başladı.Türkiye'de aşılama tüm hızıyla devam ediyor. Koronavirüs salgınına karşı aşılama çok büyük öneme sahip. Aşılamada yeni meslek gurupladı da açıklandı. Peki, 40 yaş üstü aşılama başladı mı, randevu nasıl alınır?

AŞI RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

40 YAŞ ÜSTÜ AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Koronavirüs aşı çalışmaları, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda oluşturulacak olan takvim ile ilerleme kaydediyor.

Aşı randevusu alma ekranı

Turkiye.gov.tr ya da e devlet mobil uygulamalarından da giriş yaparak ve arama bölümünden MHRS yazarak ulaşmak ve koronavirüs aşısı için randevu almak mümkün. Koronavirüs aşı başvurusu işlemleri e-devlet, e-nabız, MHRS mobil uygulamaları üzerinden de yapılabilecektir.

Kişi, aşı yapılacak öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendiriliyor. Uygulamayla seçilen sağlık kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu alınabiliyor. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderiliyor.

Kovid-19 aşısı olacak vatandaşlar, mobil uygulama veya internetin yanı sıra MHRS Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyor.

Vatandaşlar, kendilerine en yakın aile hekimlikleri ile tüm kamu, özel ve üniversite hastaneleri için randevularını oluşturabiliyor.

AŞI RANDEVUSUNDA YENİ MESLEK GRUPLARI BELLİ OLDU 

Bakan Koca ayrıca yerli aşıda müjdeyi de duyurarak "Önümüzdeki hafta yerli aşımızın son fazı olan Faz-3 insan çalışmaları için gönüllülerimizi aşılayacağız. Türk aşısı son aşamaya geldi" dedi. Bakan Koca'nın açıklamalarının ardından koronavirüs aşılamasında bugün yeni dönem başladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Şehir içi ve şehirlerarası ulaşım faaliyetlerinde çalışanlar ile taksi ve dolmuş esnafı da aşı programımıza dahil oluyor. Yarından itibaren aşılarını olabilirler" mesajını paylaştı.

40 YAŞ ÜSTÜ NE ZAMAN AŞI OLACAK, TARİH VERİLDİ Mİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Aşılamaya yarından itibaren (10 Haziran) 45 yaşa düşürüyoruz. Hafta başında 4 milyon 200 bin doz BioNTech aşısı gelecek" açıklamasını yaptı. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan aşı takvimine göre, ikinci aşılama aşaması 50 yaş ve üstü ile son bulacak. Takvimin üçüncü aşamasının ise 40-49 yaş grubundakilerin aşılanmasıyla başlayacak.

9 Haziran günü gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı sonrası 40 yaş üstü vatandaşların da gelecek pazartesi gününden itibaren aşılanmasına başlanabileceği belirtildi.

Yorumlar