50 Yaş üstü ne zaman aşılanacak? 50 yaş üstü koronavirüs aşısı ne zaman? AŞI randevusu MHRS

Koronavirüs salgınına karşı aşılama çalışmaları devam ediyor. 50 yaş üstü ne zaman aşı olacak? vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. Koronavirüs ile mücadelede en önemli etken aşı. MHRS aşı randevusu nasıl alınır? 50 yaş üstü aşı için MHRS, e-devlet, e-Nabız ekranı üzerinden randevularını oluşturacaklar. Peki, 50 Yaş üstü aşılama tarihi belli oldu mu? İşte aşıda son durum...

Google Haberlere Abone ol
50 Yaş üstü ne zaman aşılanacak? 50 yaş üstü koronavirüs aşısı ne zaman? AŞI randevusu MHRS
12.04.2021 11:44

Türkiye'de koronavirüse karşı 60 yaş üstü aşılaması başladı. Aşılama başladığından itibaren en çok merak edilen sorulardan biri 50 yaş üstü ne zaman aşılanacak? merak ediliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından aşı sıralamasına göre ikinci grupta bulunanların aşılamasına başlandı ve devam ediliyor. Sinovac ve biontech aşıları Türkiye'de uygulanıyor. Peki, 50 Yaş üstü aşılama tarihi belli oldu mu? 50 yaş üstü aşı ne zaman? İşte detaylar...

MHRS AŞI RANDEVUSU İÇİN TIKLAYINIZ

AŞI SIRALAMASINDA SON DURUM NE?

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklama ile aşı sıralaması çok önceden belli olmuştu. Bakanlık aşılamanın tüm planlarını hazırladı. Hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek belirlenen Kovid-19 aşısı uygulanacak meslek grupları da açıklandı.

Buna göre, aşılamanın birinci aşamasının A grubunda sağlık kurumunda çalışanlar (kamu, özel, üniversite, vakıf vb. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil) ile tüm eczane çalışanları (eczacı ve kalfalar dahil) bulunuyor.

Birinci aşamanın B grubunda yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar, C grubunda ise 65 yaş ve üstü bireyler yer alıyor.

İkinci aşamada A grubunda, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları bulunuyor. Bu sektörler ise şu şekilde sıralanıyor:

"Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim üyeleri),gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri vb.),taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar"

Bunların ardından ikinci aşamada 50-64 yaşlarındaki bireyler aşılanacak.

AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Aşı randevusu almak için öncelikle Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) girişi yapılması gerekiyor.

Karşınıza gelen ekranda E-Devlet ile giriş sağlayabileceğiniz butona tıklayabilirsiniz ya da üye ol butonuna basarak üye olabilerek giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra sağ tarafta yer alan "Hastane randevusu al" sekmesini tıklayınız.

"Genel Arama" seçeneğini işaretleyiniz.

"Covid-19 Aşı" seçeneğini işaretleyiniz.

Karşınıza çıkacak olan ekranda eğer sağlık çalışanı değilseniz "COVID-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli grupta değilsiniz. Yeni öncelikli gruplar eklendikçe durumunuz yeniden değerlendirilecektir." uyarısı çıkacaktır.

MHRS İLE AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Hastaneden randevu oluşturmak isteyen vatandaşlar, iki seçenek ile randevularını alabilirler. Bunlardan biri ALO 182'yi aramak. Randevu almak için diğer bir yöntem ise, MHRS internet adresi üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve oluşturulan şifre ile birlikte alınabiliyor.

MHRS internet adresi üzerinden randevu almak için; Eğer üye değilseniz "Randevu Al" butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandan "Üye Ol" seçeneğini tıklayarak üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Üye olduktan sonra "Randevu Al" butonuna tıklayarak T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile birlikte istediğiniz hastane ve hekimi seçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

AŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Aşılanıp aşılanmayacağımızı ya da sıranın bize gelip gelmediğini nasıl öğreneceğiz? diye merak edenler, E-Nabız sisteminden ya da 2023'e 'Aşıla' yazıp SMS atarak öğrenebileceksiniz. Aynı zamanda hastaneye gelemeyen vatandaşların evlerine gidilerek aşı uygulaması gerçekleştirilecek.

Yorumlar