65 yaş üstü turizm amaçlı seyahat yapabilecek | Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre, 65 yaş ve üstü vatandaşlar artık izin belgesi ile turizm amaçlı seyahat yapabilecek. Genelge de vaka sayısındaki düşüş ve turizm sezonunun açılması nedeniyle bu kararın uygun olduğu düşünüldüğü yer alırken, Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır? merak ediliyor…

Google Haberlere Abone ol
65 yaş üstü turizm amaçlı seyahat yapabilecek | Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
25.06.2020 13:37

Mart ayından bu yana sokağa çıkmayan 65 yaş ve üstü vatandaşlar için önce sokağa çıkma yasağı kaldırıldı şimdi de turizm amaçlı seyahat izni geldi. İmmün yetmezliği olanlar, son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar ve böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar haricindeki 65 yaş ve üstü vatandaşlar "Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi" almak şartıyla istedikleri yerleşim yerine gidebilecekler…

TURİZM AMAÇLI SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak isteyen 65 yaş ve üstü vatandaşlar, kendileri gibi 65 yaş ve üstü kardeş, eş ve birinci derece akrabaları dahil olmak üzere en fazla 6 kişi adına seyahat izin belgesi başvurusu yapabilir.     

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak isteyen 65 yaş ve üstü vatandaşlar,  Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattını arayarak veya internet üzerinden e-Devlet sayfasında İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemine girerek seyahat izin işlemleri başlığının altında yer alacak Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi verilmesi alt başlığını seçerek başvurularını gerçekleştirebilecek.     

Başvuru formunda otel tatili, yazlık/devremülk, kiralık ev/villa ya da karavan tatili gerekçelerinden biri seçilecek.     

Vatandaşlar, otel tatili için rezervasyon belgelerini, yazlık/devremülk için tapu örneklerini, kiralık ev/villa tatili için ise kira sözleşmelerini, karavan tatili için karavan sahiplik belgeleri ya da kira sözleşmelerini zorunlu olarak başvuru sırasında sisteme yükleyecek.     

Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi alacak vatandaşlar, otobüs, uçak, tren ve özel araç ile yapacakları yolculuklar için başvuru yapabilecek.     

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin Kovid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacak.     

Vatandaşların belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşu ya da valilik/kaymakamlıklara gitmelerine gerek bulunmuyor. Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi başvuruları, otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak.     

İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yoluyla bilgilendirme yapılacak, ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.     

İzin başvurusu kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri, otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

TURİZM AMAÇLI SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

 

 

Yorumlar