İsrail'den iki okula hava saldırısı: Çok sayıda ölü var İsrail'den iki okula hava saldırısı: Çok sayıda ölü var

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail'e vardı. 

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI BLİNKEN İSRAİL'DE

İsrail basınında çıkan haberlere göre Blinken, İsrail ziyareti sırasında İsrail'i Gazze'deki çatışmalarda 'insani aralar' vermeye, Gazze'ye daha fazla insani yardım girmesine izin vermeye ve Hamas tarafından esir tutulan rehinelerin serbest bırakılması için daha iyi bir ortam yaratmaya zorlayacağı belirtildi.

Blinken saat 10.00'da Tel Aviv'de İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile bir araya gelecek. Görüşmenin ardından Blinken İsrail savaş kabinesi üyeleri, Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve muhalefet lideri Yair Lapid ile de bir araya gelecek.

Bu ziyaret Blinken'in İsrail-Filistin geriliminin başladığı 7 Ekim tarihinden bu yana üçüncü ziyareti oldu.

“İSRAİL'İN KENDİNİ SAVUNMA HAKKI VAR”

Bakan Blinken, İsrail ve Ürdün de dahil bazı ülkeleri kapsayan ziyareti için başkent Washington'dan ayrılmadan önce, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Ziyaretinin ilk durağının İsrail olacağını belirten Blinken, "İsrail'in kendini savunma ve bu tarz saldırıların bir daha olmayacağını sağlama konusunda sadece hakkı değil, sorumluluğu var." ifadesini kullandı.

Blinken, İsrail'in eylemlerinde sivillerin korunmasının önemine işaret ederek "Sivilleri daha iyi korumak için atılabilecek somut adımları da konuşmak istiyoruz." dedi.

İsrail-Filistin çatışmasının diğer ülkelere yayılmasını önlemenin de önceliklerinden biri olduğunu belirten Antony Blinken, bir diğer önceliklerinin de esirlerin serbest bırakılması olduğunu vurguladı.

Bir gazetecinin, İsrail'e Gazze'deki eylemleri konusunda baskı yapılıp yapılmayacağını sorması üzerine Blinken, İsrail'in kendini savunma hakkı ve zorunluluğu olduğunu tekrar etti.

Blinken, sivil ölümlerinden dolayı Hamas'ı suçlayarak Hamas'ın sivilleri canlı kalkan, hastaneleri ve camileri de karargah olarak kullandığını öne sürdü.

Sivil ölümleri konusunda Blinken, "Filistinli bir çocuğun, yıkık binanın enkazından çıkarıldığını gördüğümde, İsrail'de ya da başka yerde aynı olayı gördüğümde olduğu gibi bu beni derinden etkiliyor." diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı