ABD tüm dünyaya duyurdu! 'Türkiye'ye doğru hareket ediyorlar! Kriz çıkacak'

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Franklin Jeffrey, Rusya'nın Esed rejimi ile yaptığı katliamların dozajını arttırmasının ardından yaptığı açıklamada, 'Suriye'nin kuzeybatısında Türkiye sınırına doğru harekete geçen 700 bin kişi var. Bu durum 'uluslararası kriz' çıkaracak' dedi.

Google Haberlere Abone ol
ABD tüm dünyaya duyurdu! 'Türkiye'ye doğru hareket ediyorlar! Kriz çıkacak'
30.01.2020 23:00

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Franklin Jeffrey, 'Suriye'nin kuzeybatısında Türkiye sınırına doğru harekete geçen 700 bin kişi var. Bu durum 'uluslararası kriz' çıkaracak' açıklamasında bulundu. Açıklamanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İdlib konusunda Rusya'ya yönelik sert eleştirilerinin hemen arkasından gelmesi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dün Senegal dönüşü uçakta, İdlib politikası nedeniyle Rusya’yı sert sözlerle eleştirmişti.

Erdoğan, “Rusya ile gerek Soçi gerek Astana’da bazı görüşmeler, anlaşmalar oldu. Bu anlaşmalara Rusya’nın sadı kalması halinde, biz de aynı sadakatle yola devam ederiz. Şu an itibarıyla maalesef Rusya, Astana’ya da, Soçi’ye de sadık değil” demişti.

Bu çıkışın hemen ardından ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, “Suriye’nin kuzeybatısında Türkiye sınırına doğru harekete geçen 700 bin kişi var. Bu durum ‘uluslararası kriz’ çıkaracak’ açıklamasında bulundu.

Erdoğan, şöyle demişti:

“Arkadaşlarımız muhataplarıyla (Rusya) görüşmeler yapıyorlar. Bu görüşmelerde de kendilerine ‘İdlib’de bu bombalamaları vesaire durdurdunuz durdurdunuz, durdurmadığınız takdirde bizim artık sabrımız tükeniyor. Bundan sonra ne gerekiyorsa biz de bunu yapacağız.’ diye ifade ediliyor. En son Halep’ten bizim tarafa atışları var. Bunlara biz bir yere kadar sabrederiz, sabrettik ama ondan sonra da biz göbeğimizi keseriz. Bu konuda Rusya da eğer biz birbirimize sadık ortaklar isek, tavrını belli edecek. Ya Suriye ile olan süreci farklı yürütecek ya da Türkiye ile olan süreci farklı yürütecek, bunun başka yolu yok. Biz, bir şeyleri kapma gayretinde değiliz. Bir şeyleri almanın, toprak kapmanın gayreti yok bizde. Biz oradaki mazlum, mağdur insanları kurtarmanın gayreti içerisindeyiz.”

Yorumlar